Nijemci u panici zbog preuzimanja Commerzbank

0

Dramatična događanja na berzi dobro odražavaju ono što se događa oko njemačke Commerzbank.

Italijanska banka UniCredit iz vedra neba objavila je da je povećala svoj udio u njemačkoj banci na 21 posto. Ranije je taj udio bio 9,2 posto.

Dionice Commerzbanke porasle su za 0,6 posto prilikom kupovine dionica UniCredita. Ta je vrijednost smanjena za 6,2 posto nakon što je njemačka vlada objavila da obustavlja prodaju dionica banaka.

Druga najveća italijanska finansijska kompanija samo je jednim potezom postala najveći dioničar banke, a do tada je to bila država koja trenutno drži 12 posto dionica.

Čelnik UniCredita Andrea Orcel izjavio je da ne traže “neprijateljsko” preuzimanje Commerzbanka.

Istovremeno, Italijani su nastavili raditi na povećanju svog udjela. Naime, osigurali su pristup još 11,5 posto dionica, što vjerovatno znači i mogućnost kupovine dionica.

Ovakav postupak UniCredita iznenadio je Commerzbank i saveznu vladu jer su, osim 4,49 posto dionica u vlasništvu države, kupili još dionica, a da Italijani prethodno nisu podnijeli izvještaj o kupovini tri posto dionica.

Italijanska banka podnijela je zahtjev za povećanjem vlasničkog udjela na 29,9 posto, no trenutno je malo vjerovatno da će to biti odobreno.

Commerzbank je odbio komentirati aktivnosti italijanske banke, a vjerovatno ih uprava banke doživljava kao neprijateljske aktivnosti.

Britanski list Financial Times (FT), pozivajući se na neimenovane direktore banaka, objavio je kako Commerzbank smatra da bi spajanje s UniCreditom moglo biti prijetnja firmama širom Evrope.

Naime, postoji bojazan da bi se odluke o kreditiranju i upravljanju rizicima mogle donositi izvan Njemačke, što bi moglo ugroziti domaće klijente. UniCredit negira ovu tvrdnju, pozivajući se na svoju njemačku podružnicu HypoVereinsbank, čije se dnevne odluke donose u Njemačkoj, a ne u Milanu.

UniCredit je s 13,20 eura po dionici dao daleko najvišu ponudu pri kupovini paketa dionica Commerzbanke prije dvije sedmice, što se pokazalo izuzetno problematičnim za saveznu vladu.

Naime, osim što su vlasti dospjele u središte interesa javnosti, to je suprotno njihovoj deklariranoj namjeri postepene prodaje dionica banke.

Kako piše njemački portal tagesschau, ako Vlada bude insistirala na neovisnosti menadžmenta Commerzbanka u donošenju odluka, onda bi svaki sljedeći paket dionica mogao biti prodan nekom drugom, a ne UniCreditu, a kasnije bi taj kupac mogao prodati dionice italijanskoj banci.