Neradna nedjelja pada u vodu: Sarajlije pohrlile u kupovinu

0

Bilo koji veliki tržni centar u FBiH i RS-u može iskoristiti ovu “rupu u zakonu” i raditi nedjeljom

Tržni centar Tropic u Istočnom Sarajevu radio je danas, iako na području opštine Istočna Ilidža, koja pripada RS-u, važe ista pravila kao i u Federaciji kada je riječ o neradnoj nedjelji.

Ekipa portala BiznisInfo.ba obišla je danas ovaj tržni centar, koji je jedan od najvećih prodajnih objekata na teritoriji cijelog Sarajeva i Istočnog Sarajeva, i uvjerila se da je otvoren.

Današnje gužve pred Tropicom (Foto: BiznisInfo.ba)

U samom objektu bio je veliki broj kupaca, a naročitu gužvu vidjeli smo na parkingu i prilazu objektu, gdje je bio veliki broj parkiranih automobila a novi su neprestano pristizali. Kupovinu su obavljali brojni građani iz oba entiteta.

Ovaj centar dio je kompanije Tropic Maloprodaja, najvećeg trgovačkog lanca u RS-u, u okviru kojeg posluju i objekti mojMarket, te Crvena Jabuka na području FBiH.

Danas je bila prva radna nedjelja u ovom objektu od 6. oktobra prošle godine, kada je na području opštine Istočna Ilidža stupila na snagu odluka o neradnoj nedjelji, čiji je cilj da se zaštite radnici u prodaji, odnosno da im se omogući da nedjelju provode sa svojim porodicama.

Kako to da rade nedjeljom?

Kako bi zaobišli odluku o neradnoj nedjelji i ipak radili na ovaj dan, u kompaniji Tropic odlučili su se na sljedeći potez.

Recimo odmah da su propisi u opštini Istočna Ilidža isti kao i u Federaciji BiH. To znači da bi na ovaj način mogao nedjeljom raditi bilo koji tržni centar u BiH koji to želi.

Naime, u lokalnoj odluci o neradnoj nedjelji, među izuzecima od njene primjene, između ostalog se navode prodavnice tipa „dragstor“. Isti izuzetak navodi se i u Zakonu o unutrašnjoj trgovini Federacije BiH.

U zakonima o trgovini oba entiteta se dragstor definiše kao prodavnica u kojoj se vrši trgovina na malo prehrambenim i neprehrambenim proizvodima svakodnevne potrošnje i radnim vremenom od 00.00 do 24.00 sata.

Radno vrijeme non-stop (Foto: BiznisInfo.ba)

Dakle, ukoliko bilo koja prodavnica radi non-stop, ona postaje dragstor, i stiče prava da radi i nedjeljom.

Šta je problem i kako je Tropic to riješio

No, za velike tržne centra to nije nimalo lako riješiti. Naime, da bi prodavnica radila cijelu noć, morala bi se praktično zaposliti još jedna cijela smjena radnika, trgovaca, osiguranja itd.

Za trgovine ove veličine to bi značilo desetine novih radnika, koji bi pritom morali biti više plaćeni zbog noćnog rada, dok bi promet tokom noći vjerovatno bio minimalan. Dakle, ispunjavanje ovog uslova vodilo bi velikim troškovima.

No, u Tropicu su to riješili na način da su odlučili tokom noći uvesti takozvani šalterski sistem rada, koji je na snazi od 22 sata do osam sati ujutro.

(Foto: BiznisInfo.ba)

Na taj način prodavnica nije otvorena u punom kapacitetu, kupci ne mogu ulaziti u nju, već im radnik sa šaltera dodaje ono što traže. Na taj način se broj potrebnih radnika za noćni rad drastično smanjuje, pa samim tim i troškovi za kompaniju.

S obzirom na ovakav sistem rada i činjenicu da ne mogu pregledati i birati robu na uobičajen način, kupci će tokom noći vjerovatno dolaziti samo po nešto najosnovnije što im u tom trenutku zatreba.

No, trgovina formalno ostaje otvorena 24 sata dnevno, čime ispunjava uslov da se nazove dragstor i stiče pravo da radi nedjeljom, što očito i jeste glavni cilj.

Na taj način bilo koji veliki trgovinski centar, bez obzira na svoju veličinu, može preko noći otvoriti šalter i uz minimalne troškove steći pravo da radi nedjeljom.

Ostaje da se vidi da li će i drugi tržni centri u Federaciji i u opštinama u RS-u koje imaju pravilo neradne nedjelje slijediti ovaj primjer kako bi mogli raditi i nedjeljom.

Preuzimanje teksta dozvoljeno uz obavezno navođenje izvora i postavljanje linka ka originalnom tekstu na BiznisInfo.ba