Britanska ekonomija porasla je više od očekivanog u julu, pokazali su danas objavljeni zvanični podaci.
Kao posljedica toga splasnula je zabrinutost da će britanska privreda podleći prvoj recesiji od finansijske krize, ocjenjuje britanska agencija Reuters a prenosi Tanjug.
Bruto domaći proizvod (BDP) Britanije je samo u julu porastao za 0,3 odsto u odnosu na jun, saopštila je britanska Kancelarija za statistiku (ONS).
To je najveći rast BDP-a od januara i iznad projekcije ekonomista koje je anketirao Rojters, a koji su predviđali rast od 0,1 odsto.
Nakon takvih podataka, funta je ojačala prema dolaru.
“Poslije pada BDP-a u drugom kvartalu, šanse da i u trećem tromesečju dođe do negativnog BDP-a sada su značajno manje, što znači da će se vjerovatno izbeći tehnička recesija”, smatra Dejvid Čitam iz onlajn brokerske kuće XTB.