Ovaj rudnik je počeo sa radom daleke 1947. godine
Rudnik mrkog uglja “Miljevina” iz Foče, gdje je stečaj okončan još prije desetak godina, prodaje dva stambena objekta, a nakon unovčenja te imovine zaokružiće se priča o preduzeću koje konačno odlazi u historiju.
Prodaja preostale imovine preduzeća, koje je sa eksploatacijom mrkog uglja u ovom rudniku počelo 1947. godine, planirana je 16. maja u 12 sati u prostorijama Okružnog privrednog suda u Trebinju.
Ovaj sud je polovinom 2016. godine okončao desetogodišnji stečaj nad rudnikom “Miljevina”, tokom kojeg je namireno oko 60 posto povjerilaca, a kojima je isplaćeno 4,87 miliona maraka ili nešto manje od 70 posto potraživanja.
Stečajni upravnik Lazo Đurđević istakao je za “Glas Srpske” da je početna cijena ove nepokretne imovine 106.172 marke, a riječ je o četvrtoj po redu licitaciji.
– Ta dva objekta, čija je procijenjena vrijednost 318.000 maraka, nismo stigli prodati kad i ostalu imovinu, jer su u njima živjele izbjeglice, nekih 20 porodica. Oni su iselili prije neke dvije godine nakon čega smo pokrenuli proceduru prodaje – kazao je Đurđević, dodajući da objekti zahtijevaju renoviranje, jer su izgrađeni 70-tih godina.
Prema njegovim riječima, sav novac od prodaje ove nepokretne imovine biće podijeljen povjeriocima, onako kako propisi nalažu.
– Novac od prodaje ove imovine neće ni blizu pokriti preostala potraživanja – rekao je Đurđević, ističući da na prethodnim licitacijama nije bilo zainteresovanih.
Rudnik je zapao u probleme sredinom 2006. godine kada je gubitak dostigao nešto više od 12 miliona KM, računi su bili blokirani, a dug prema radnicima je iznosio više od milion maraka. Vlada Republike Srpske je u stečajnom postupku kupila rudnik 2008. godine za osam miliona KM, piše Glas Srpske.
Poslije duge potrage za potencijalnim partnerom “Miljevinu” je prodala fočanskom preduzeću “Pavgord”, koje je 2010. godine obnovilo proizvodnju. Na otvaranju stečaja zemljište firme procijenjeno je na 554.759 KM, objekti na 2,74 miliona, zalihe na 347.372, dok je vrijednost mašinske opreme, elektrouređaja i kancelarijskog inventara iznosila 1,15 miliona maraka.
Donesena je i odluka o nastavku proizvodnje sve dok postoje uslovi za prodaju uglja na tržištu, a imovina koja ne čini tehnološku cjelinu procijenjena je i prodata. Do maja 2015. godine unovčen je veći dio imovine stečajnog dužnika i izvršena djelimična, glavna i naknadna dioba.