Mađarska dosljedno i predano podržava Bosnu i Hercegovinu u njenim naporima ka EU integracijama i u velikoj mjeri je promovirala zaključke donesene na sjednici Vijeća za opće poslove EU održane 20. septembra, na osnovu kojih je Vijeće zatražilo od Komisije da pripremi Avis za BiH.
Ova odluka oslikava priznanje uloženog truda u provedbi mjera iz Reformske agende u proteklih 15 mjeseci kao i onih konkretnih mjera koje se, sada već, mogu izraziti i u brojkama, a koje i za stanovništvo donose osjetan napredak.
Ovo je izjavio u intervjuu za Fenu ambasador Mađarske u BiH Jozsef Negyesi. Negyesi je između ostalog odgovarao i na pitanja koja se tiču Koridora 5C te istakao kako je ovaj projekat od izuzetne važnosti za cijelu regiju.
Autoput na Koridoru 5C povezao bi Budimpeštu sa Sarajevom i dalje do luke Ploče u Hrvatskoj, dakle s jadranskom obalom. Kako Mađarska gleda na taj projekt? Koliko bi on doprinio većem prilivu turista, protoku robe i ljudi uopće? U kojoj je fazi taj projekt u samoj Mađarskoj?
Razvoj Koridora 5C je, iz aspekta razvoja, od iznimnog značaja za regiju, uključujući i BiH. Za ostvarivanje ovog projekta, BiH može doći do značajne finansijske podrške iz okvira tzv. Berlinskog procesa, kroz koji je EU odobrila milijardu eura za realizaciju transportnih i energetskih infrastrukturnih projekata za zemlje zapadnog Balkana, tj. značajne finansijske podrške postaju dostupne kroz razne međunarodne finansijske institucije.
Bitan dio Koridora 5C čini autoput koji bi povezao Budimpeštu i Sarajevo, a njegov utjecaj bi se u prvom redu osjetio na razvoju naših odnosa na području privrede, turizma i kulture. U našim odnosima s lokalnim donositeljima odluka konstantno potičemo što skorije izvršenje ovog projekta, te se nadamo da će nedostajući dio autoputa biti što prije izgrađen.
Naglasili ste da će autocesta na Koridoru 5C povezati dva grada, Budimpeštu i Sarajevo, odnosno dvije države. U kojim oblastima dva grada mogu još kvalitetnije sarađivati i poboljšati svoju saradnju?
Odlično je što iz razvoja odnosa Mađarske i BiH, Budimpešta i Sarajevo žele uzeti svoj dio. Civilni odnosi, naročito suradnja općina, važan su dio višeslojnog dijaloga koji se vodi između naše dvije države.
István Tarlós, gradonačelnik Budimpešte, posjetio je Sarajevo 6. aprila 2016. godine na Dan Sarajeva i u sklopu ove posjete vodio je razgovore s gradonačelnikom Sarajeva Ivom Komšićem. Za vrijeme razgovora suglasili su se da je potrebno približiti ova dva grada jedan drugome te intenzivirati njihovu suradnju. Razgovaralo se i o zajedničkom cilju vodstva oba grada: osiguranje što višeg nivoa gradskih usluga, to jest, aktiviranje što većega dijela stanovništva da sudjeluje u različitim programima. Kao rezultat ove posjete, na mađarsku inicijativu, prihvaćen je sporazum ova dva grada koji na prvom mjestu osigurava mogućnost za predaju iskustava i suradnju u oblastima kulture, turizma, politike mladih, obrazovanja, socijalnih usluga, upravljanja gradom te u oblastima javnih usluga.