Najveći kupac bh. oružja pred međunarodnom izolacijom

0

Saudijska Arabija nalazi se pod sve većim pritiskom međunarodne javnosti zbog ubistva novinara „Washington Posta“ Džamala Kašogija.

Novinar koji je imao kritički odnos prema saudijskim vlastima nestao je nakon ulaska u saudijski konzulat u Turskoj gdje je došao po dokument o razvodu braka.

Vjeruje se da je on tamo ubijen, iako saudijske vlasti to negiraju i tvrde da je on napustio zgradu konzulata, a istraga je u toku.  

Američki predsjednik Donald Tramp obećao je, u intervju za 60 minuta televizije CBS, „žestoku kaznu“ ako se potvrdi da je saudijska vlast umiješana u smrt novinara.

Britanci takođe traže kaznu, a neki čak predlažu i uvođenje sankcija Rijadu.

Trgovinski odnosi s BiH

Kada je riječ o ekonomskim odnosima BiH i Saudijske Arabije, oni se uglavnom svode na izvoz bh. oružja i municije.

BiH je u prvih osam mjeseci ove godine u Saudijsku Arabiju izvezla robe u ukupnoj vrijednosti od oko 41 milion KM, od čega se skoro 33 miliona odnosi na oružje i municiju.

Ova država je ove, ali i prethodnih godina, bila najveći kupac bh. oružja i municije.  

Poziv na sankcije

Britanski Guardian prenosi izjavu Toma Tugendhata, britanskog parlamentarca i člana komiteta za vanjske poslove, koji je kazao da London mora razmotriti svoje odnose sa Saudijskom Arabijom ukoliko se potvrdi da je ta država naredila ubistvo novinara.

Tugendhat je rekao da Velika Britanija treba raditi sa svojim saveznicima na zajedničkom odgovoru na ovaj slučaj.

Malcolm Rifkind, bivši britanski ministar vanjskih poslova, pozvao je sadašnju britansku vlast da nametne sankcije Saudijskoj Arabiji.

On je za BBC Newsnight rekao da Velika Britanija mora raditi sa SAD, Francuskom i drugim saveznicima da se vidi hoće li biti zajedničkog odgovora, kazne ili neke vrste sankcija.

S druge strane, američki mediji pišu da Donald Tramp zasad ne želi da ugrozi američke interese evenualnim sankcijama, obzirom da je Rijad veliki kupac američkog naoružanja. Tramp je, naime, nedavno dogovorio prodaju oružja Saudijskoj Arabiji u vrijednosti od čak 110 milijardi dolara.

No, pojedini republikanski senatori u SAD signalizirali su da su spremni natjerati američku administraciju da preuzme kažnjeničke mjere ako se dokaže da je Rijad naredio ubistvo novinara.

Republikanski šef Komiteta za vanjske poslove američkog Senata, Bob Corker, koji je jedan od senatora koji su dobili obavještajne informacije o ovom slučaju, rekao je da vjeruje da je Kašogi ubijen i da informacije ukazuju direktno na saudijsku vlast.

– Mislim da su to učinili i nažalost mislim da je on mrtav – rekao je Corker za CNN.

Guardian navodi da bi Trampova odlučnost da nastavi s prodajom oružja Saudijcima i zadrži dobre odnose sa kraljevskom porodicom mogla dovesti do sukoba između američkog predsjednika i republikanaca. 

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda Antonio Guterres rekao je da želi saznati istinu o tome šta se desilo Kašogiju i izrazio je zabrinutost zbog ovog slučaja.

Kompanije se već povlače

Kompanije i biznismeni se distanciraju od Saudijske Arabije nakon nestanka novinara, prijeteći da ugroze nastojanja ove države da transformira svoju ekonomiju koja za zavisna od izvoza nafte.

Jedan od velikih projekata koje je najavila vlada Saudijske Arabije – izgradnja mega grada nazvanog NEOM – također je zapao u probleme.

Dan Doctoroff, direktor Alphabetove kompanije Sidewalk Labs, potom poznati biznismeni Sam Altman i Tim Brown, kao i bivši američki ministar energije Ernest Moniz, kazali su da neće raditi na ovom projektu, bar za sada, iako su navedeni kao članovi savjetodavnog odbora.

Richard Branson, jedan od najpoznatijih svjetskih biznismena, rekao je da se povlači iz dva turistička projekta u Saudijskoj Arabiji. Osim toga, on je suspendovao razgovore o investiciji saudijske vlade od milijardu dolara u njegovu svemirsku kompaniju Virgin Galactic.

– Ono što se desilo u Tuskoj u vezi s nestankom novinara Kašogija, ako se dokaže da je istina, će siguno promijeniti mogućnost bilo koga od nas sa Zapada da imamo poslovnu saradnju sa saudijskom vladom – rekao je Brensom.

Direktor Ubera Dara Khosrowshahi, Viacoma Bob Bakish, kao i Arianna Huffington povukli su se sa poslovne konferencije koja bi se trebala održati kasnije ovog mjeseca a koja je poznata kao „Davos u pustinji“. To je učinila i većina medijskih partnera, uključujući CNN i New York Times.

– Ovo sada mijenja cijelu situaciju – rekao je Neil Quilliam, istraživač saradnik londonske organizacije Chatham House, govoreći o razvojnim planovima Saudijske Arabije koji su objedinjeni u program nazvan Vizija 2030.

Guardian / CNN / BBC / BiznisInfo