Advertisement

Najavljeno poskupljenje struje omča oko vrata privrednicima i građanima

0

Udruženje poslodavaca Federacije BiH održalo je danas u Sarajevu press konferenciju povodom najava iz Elektroprivrede BiH o poskupljenju električne energije privrednicima.

Kako je navedeno, ovo povećanje iznosi 15 do 18 posto, a u nekim slučajevima čak i 30 posto. Ovaj potez Vlade Federacije BiH, kao vlasnika Elektroprivrede BiH, pogoršava ionako težak poslovni ambijent u kojem bh. kompanije posluju.

“Ukoliko bi došlo do ovog povećanja to bi privredu na godišnjem nivou koštalo oko 80 miliona KM. To je značajan iznos koji bi privrednici mogli iskoristiti za otvaranje novih radnih mjesta ili za povećanje plaća radnicima”, kazao je Adnan Smailbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Smailbegović je dodao i kako za novo poskupljenje nema osnova. Činjenica jeste da cijene električne energije u Evropskoj uniji rastu, ali zbog taksi na emisije CO2 koje u Bosni i Hercegovini još uvijek nisu uvedene.

Nema nikakvog razloga da Elektroprivreda BiH diže cijene električne energije u ovom trenutku i koristi situaciju kako bi ostvarila dodatni profit, smatraju poslodavci.

Iz tog razloga poslodavci očekuju da Vlada Federacije BiH i Elektroprivreda BiH usvoje prijedlog koji su iznijeli na satanku održanom prošle sedmice prema kojemu bi cijena električne energije za poslovne subjekte iznosila 47 do 48 eura po MW.

S obzirom da su neki poslovni subjekti već potpisali ugovore, u skladu s dogovorom s Elektroprivredom BiH i ti ugovori bi bili usklađeni s ovom cijenom.

Poslodavci očekuju pozitivan odgovor no upozoravaju da će se, ukoliko do povećanje cijena električne energije ipak dođe, to najviše osjetiti građani.

“Sve kompanije su pogođene ovim povećanjem i one to ne mogu izdržati. Ovo poskupljenje, ukoliko do njega dođe, će se odraziti na cijenu gotovog prozvoda tako da će sve robe u BiH poskupiti”, kazao je Kasim Kotorić, savjetnik direktora društva Pobjeda Tešanj i predsjednik Udruženja grupacije poslodavaca ZE-DO kantona pri Udruženju poslodavaca FBiH

Istog stava je i Branimir Muidža, generalni direktor Tvornice cementa Kakanj. On je naglasio da će ukoliko dođe do povećanja cijena električne energije morati i porasti cijene svih proizvoda te iako građanima konkretno neće dolaziti veći računi za električnu energije, to poskupljenje će osjetiti na višim cijenama svih ostalih proizvoda.

Takođe, Muidža ističe kako se ovim šalje i loša poruka stranim investitorima koji će u budućnosti razmatrati ulaganje u BiH.

Edin Ibrahimpašić, izvršni direktor za biznis operacije kompanije Bingo istaknuo je da će ovo povećanje bh. privredu učiniti manje konkurentnom i umjesto da se krene u pravcu rasta i razvoja domaća privreda će doživjeti stagnaciju.

Kompanije će, umjesto da sredstva ulažu u neophodno povećanje plata radnika, sada za korištenje električne energije morati plaćati puno veće iznose.

Takođe, više cijene električne energije povećavaju cijenu proizvoda što kompanije koje su izvozno orijentirane čini manje konkurentnim na inozemnim tržištima.

Jedna od njih je i TMD Group. Ukoliko do poskupljenja dođe, rad kompanije biće ozbiljno ugrožen.

“Nije moguće podnijeti sva ova opterećenja. U pojedinim kompanijama trošak električne enregije učestvuje do 30 posto u ukupnom trošku. Bilo koja vrsta dodatnog povećanja, ne samo da se negativno odražava na poslovanje, nego predstavlja prijetnju za ispunjenje ugovora koje imamo sa kupcima, a radimo sa svjetskim liderima u automobilskoj industriji. Osim što neće biti moguće razvijati nove projekte i postojeće poslovanje će biti ugroženo”, kazao je Rijad Hasić iz TMD Group.