Nakon što je BiznisInfo.ba krajem prošle godine ekskluzivno objavio da će Federacija uskoro dobiti nove fabrike namjenske industrije, krenulo se sa konkretnim koracima u tom pravcu.
Kako smo tada objavili, federalne vlasti pripremaju plan širenja namjenske industrije koja je u velikom usponu, a nove fabrike bi uskoro trebale biti otvorene u kantonima gdje dosad nije bilo ovakve proizvodnje.
Kako saznajemo, prvi kantoni gdje bi mogla biti pokrenuta ova proizvodnja su Tuzlanski i Unsko-sanski.
Konkretan korak napravljen je u Tuzli gdje je Pretis kupio veliku parcelu rudnika Kreka.
Kako smo jutros objavili, ovaj rudnik je ponudio na prodaju parcelu ukupne površine 215.331 metar kvadratni, a prema saznanjima portala Tuzlainfo.ba kupac je kompanija Pretis iz Vogošće. Ugovor će biti potpisan uskoro.
Osim toga, razmatra se i pokretanje pogona u Bihaću, a potencijalna lokacija je, kako saznaje BiznisInfo.ba, prostor bivše tvornice kućanskih uređaja “Bira”.
Naime, kako smo već pisali, nove tvornice zapravo bi bile pokretane u saradnji s postojećim kompanijama namjenske industrije, koristeći njihovo znanje i logistiku.
Time bi se nastavio razvoj ove industrijske grane a ujedno bi se pomogao razvoj i zapošljavanje u tim sredinama, a nove tvornice bi u startu imale stručnost, reference i tržište za prodaju robe.
Poznato je da je namjenska industrija trenutno svijetla tačka razvoja naše privrede i jedna od rijetkih grana koja raste.
Osim toga, to je i oblast privrede čiji su proizvodi veoma traženi, prvenstveno zbog rata u Ukrajini, dok se mnoge druge grane proizvodnje suočavaju s padom potražnje na evropskom tržištu.
Naše firme posluju sve bolje, povećavaju proizvodnju, moderniziraju se te stiču snažne partnere, prvenstveno u zemljama NATO-a. U tome prednjače firme poput Igmana, Pretisa, Ginexa ili bugojanskog Binasa koji je udvostručio broj radnika.
Podsjetimo, primjera radi, da su Pretis i Binas ušli u partnerski odnos s američkom firmom Regulus Global koja će, osim pokretanja investicionog ciklusa, pomoći našim kompanijama da usklade svoje proizvode i procedure sa svjetskim standardima te im olakšati pristup tržištu, odnosno plasman robe prvenstveno partnerima unutar NATO-a.
Izvoz oružja i municije iz Bosne i Hercegovine u prošloj godini prvi put je premašio iznos od 400 miliona KM, i iznosio je 407,5 miliona maraka. To je rast od sjajnih 27,3 posto u odnosu na godinu ranije.