Dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije rekli su danas da nemaju svi ljudi koji su se oporavili od koronavirusa antitijela za borbu protiv nove infekcije, aktuelizirajući pitanja da li pacijenti razvijaju imunitet nakon što prebole Covid-19.
– Što se tiče oporavka i ponovne infekcije, vjerujem da na to nemamo odgovore. To je nepoznanica – rekao je dr. Mike Ryan, izvršni direktor programa za hitne slučajeve WHO-a, na konferenciji za novinare u sjedištu organizacije u Ženevi.
Preliminarna studija pacijenata u Šangaju otkrila je da neki pacijenti nisu imali “antitijela koja se mogu detektovati”, dok su drugi imali vrlo visok tjelesni odgovor, rekla je dr. Maria Van Kerkhove, vodeća naučnica WHO-a za Covid-19.
Da li su pacijenti koji su imali snažan odgovor na antitijela sada imuni na novu infekciju, odvojeno je pitanje, dodala je ona.
Više od 300.000 ljudi, od 1,87 miliona zabilježenih slučajeva, oporavilo se od virusa, primijetili su dužnosnici WHO-a, dodajući da im je potrebno više podataka o oporavljenim pacijentima da shvate njihov odgovor na antitijela, odnosno da li im to daje imunitet i koliko dugo.
– Moramo bolje razumjeti kako taj odgovor antitijela izgleda u smislu imuniteta – rekla je Van Kerkhove.
Ryan je rekao da je također otvoreno pitanje može li se virus ponovno aktivirati nakon što se pacijent oporavi i testira negativno na Covid-19.
– Mnogo je razloga zbog kojih možemo vidjeti reaktivaciju infekcije bilo istom infekcijom, bilo drugim infektivnim agensom – rekao je on.
Dodao je da “postoje mnoge situacije kod virusne infekcije u kojima neko ne očisti virus u potpunosti iz sistema”. Neki pacijenti također mogu očistiti glavnu infekciju, ali razviti sekundarnu bakterijsku infekciju.