Modriča: Da zaštiti žene, direktorsku poziciju rezervisao za muškarca!

0

Sa pitanjem da li je udata i da li planira da rađa djecu prilikom traženja posla susreo se veliki broj žena, a jedan od poslodavaca je otišao i korak dalje, pa je u konkursu za zapošljavanje naveo da u direktorsku fotelju može samo sjesti isključivo muškarac.

Ovaj oglas fabrike “Alfa” iz Modriče, osvanuo je prije tri dana u “Glasu Srpske”, a zanimljivo je da je riječ o preduzeću koje proizvodi obuću baš za pripadnice nježnijeg pola i za djecu.

Koliko je važno da muškarac bude na direktorskoj poziciji najbolje se može uočiti prema tome što je kao prvi uslov koji potencijalni kandidat mora ispuniti, jeste da bude muškog pola. Vlasnik “Alfe” Ilija Jevtić kaže da ovim konkursom nije imao namjeru da uvrijedi žene, već da ih na neki način zaštiti od teških poslova i velike odgovornosti.

– S obzirom na to da imam zaposlenih 330 žena, smatrali smo muškarac treba voditi firmu i “boriti” se sa ženama – rekao je Jevtić.

Ovaj privrednik ne bježi od činjenice da velike firme mogu voditi i žene, ali dodaje da je na ovom području ustaljeno mišljenje da žene na takvim funkcijama nisu dovoljno uspješne.

– Ipak ja negiram takve stavove, jedna žena bi veoma dobro mogla da vodi posao. Ako bi se na konkurs javila žena koja ima želju da vodi firmu, bez obzira na navedene uslove, ja bih to prihvatio – istakao je Jevtić. Priznaje da je tekst konkursa nesmotreno napisan te da će ga idućih dana poništiti i raspisati novi.

Uslove za poziciju direktora naveli smo u skladu sa višegodišnjim iskustvom u ovom poslu. Odmah ću tražiti da se koriguje tekst konkursa i da se pruži šansa i ženama koje budu zainteresovane za ovo radno mjesto – kazao je Jevtić.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić ističe da nije moralno praviti razliku između muškaraca i žena prilikom zapošljavanja, ali da s druge strane u ekonomskom smislu postoji opravdanost zašto neki poslodavci radije zapošljavaju muškarce.

– U 90 odsto slučajeva kada se dijete razboli, na bolovanje odlazi majka, vrlo rijetko očevi. S druge strane država nije uradila svoj dio posla kada je riječ o trudničkim bolovanjima, koja svugdje u svijetu plaća Fond zdravstvenog osiguranja, dok kod nas te troškove snose poslodavci – rekao je Škrebić i dodao da bi trebalo povesti računa o pravljenju razlika po osnovu pola prilikom zapošljavanja.

Ističe da iz vlastitog iskustva zna da su žene mnogo odgovornije, spretnije i pedantnije od muškaraca prilikom obavljanja određenih poslova. U Džender centru RS poručuju da je Zakonom o ravnopravnosti polova u BiH propisano da su muškarci i žene ravnopravni prilikom zapošljavanja.

– Zakon o ravnopravnosti polova u BiH propisuje novčanu kaznu od 100 do 1.000 KM za prekršaj učinjen od strane pravnog lica ako ne preduzme odgovarajuće mjere i efikasne mehanizme zaštite protiv polne diskriminacije u radnom odnosu – istakli su u Džender centru RS.

Vrijedne ruke 395 zaposlenih u fabrici “Alfa” godišnje proizvedu oko 500.000 pari obuće, koje plasiraju na tržište EU i Rusije.

Vlasnik firme najavljuje širenje proizvodnje koja će se bazirati na izradi gotove modne cipele namijenjene domaćem tržištu, ali i zapošljavanje radnika.

Kako kaže, prednost pri zapošljavanju imaće učenici koji stiču zvanje obućarskog tehničara na području Modriče, naglašavajući da za radno mjesto neće biti presudno da li je riječ o muškarcima ili ženama.

Zakon o radu Zakonom o radu u RS propisano je da se zabranjuje diskriminacija prilikom zapošljavanja radnika na osnovu rasne, etničke ili nacionalne pripadnosti, boje kože, pola, jezika, religije, političkog ili drugog mišljenja ili ubjeđenja, socijalnog porijekla, imovnog stanja i drugih obilježja koja nisu u neposrednoj vezi sa radnim odnosom.

– Sva lica su ravnopravna u postupku zapošljavanja po osnovu pola – navedeno je u Zakonu o radu RS.

 

Glas Srpske