MMF: Nesigurnost u vezi s vakcinacijom u BiH pogoršava ekonomske izglede

0

Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) zaključio je 24. februara 2021. godine konsultacije s Bosnom i Hercegovinom (BiH) u skladu s članom IV, objavljeno je na stranici ove institucije.

Prije početka pandemije COVID-19 makroekonomska situacija u BiH bila je stabilna, a izgledi povoljni, navode iz MMF-a.

Rast privredne aktivnosti približavao se svom potencijalu, potpomognut porastom ulaganja u javnu infrastrukturu i vanjskom potražnjom.

– No, ekonomski rast bio je ispod brzine potrebne za ubrzano sustizanje Evropske unije. Iako je stopa nezaposlenosti opadala, i dalje je visoka među mladima i ženama – stoji u zaključku.

Pandemija nanijela veliki udarac

Pandemija je, dodaje se, imala ozbiljne štetne učinke na ekonomiju i stanovništvo. Nakon stabilizacije dnevnih slučajeva tokom ljeta, dnevne infekcije ponovo su porasle početkom drugog talasa, a stopa smrtnosti bila je posebno visoka.

Na ekonomsku aktivnost ozbiljno su utjecala zdravstvena ograničenja koja su postavljena radi suzbijanja pandemije, što je dovelo do znatnog smanjenja potražnje. Turizam je zaustavljen, a doznake iz inozemstva su se strmoglavile.

– Fiskalne rezerve nakupljene posljednjih godina omogućile su brz i snažan odgovor na pandemiju i njene posljedice. Povezane mjere uključivale su značajnu podršku zdravstvenom sektoru, podršku teško pogođenim firmama i povećanu potrošnju za nezaposlenost – navode, između ostalog, iz MMF-a, prenosi Klix.

Uz to, uvedeni su moratoriji na zajmove kako bi se ublažila ograničenja likvidnosti, a uspostavljene su i kreditne garancije.

Vlasti su postigle određeni napredak u poboljšanju poslovnog okruženja i poboljšanju funkcioniranja tržišta rada.

– Međutim, institucionalne slabosti, posebno na državnom nivou, slaba vladavina zakona, loša kvaliteta javne infrastrukture i kašnjenja u provedbi ključnih projekata regionalne povezanosti i dalje su ključni faktori koji podrivaju privlačnost zemlje za razvoj privatnog sektora i strana ulaganja – navode iz MMF-a.

Izvršni direktori MMF-a pohvalili su vlasti zbog njihovog političkog odgovora na suzbijanju pandemije i ublažavanju krize podržavanjem domaćinstava i kompanija.

– Očekuje se da će se privredni rast ove godine oporaviti, iako neizvjesnost u vezi s vakcinacijom umanjuje izglede. U narednom periodu, odlučni napori u reformama i politički konsenzus bit će presudni za poticanje održivog oporavka – zaključuju izvršni direktori MMF-a.

Oni su pozdravili mjere usvojene radi ublažavanja ekonomskih posljedica pandemije. Podrška bi trebala sve više ciljati najugroženije sektore privrede i ranjiva domaćinstva.

Jačanje zajedničkog ekonomskog prostora

Date su i brojne druge preporuke. Direktori su ukazali na potrebu jačanja jedinstvenog ekonomskog prostora, napominjući važnost razvoja kapaciteta i jačanja institucija.

Usvajanje zakona o nabavkama i elektronskoj identifikaciji i poboljšanju upravljanja javnim finansijama pomoći će u postizanju ciljeva. Direktori su također naglasili potrebu za jačanjem nadzora i upravljanja javnim preduzećima.

Pozvali su vlasti da pokrenu prijelaz na ekološki prihvatljivu ekonomiju primjenom politika i zakona koji su u skladu s onima u EU.

Također su potakli ubrzanje reformi za rješavanje strukturne nezaposlenosti i povećanje učešća u radnoj snazi, posebno među ženama i mladima.

Za ovu godinu MMF prognozira ekonomski rast BiH od 3,5 posto, nakon pada od 5,5 prošle godine.