“Marbo” zatvorio pogone i vratio Republici Srpskoj 537 hektara zemljišta

0

Fabrika čipsa “Marbo” zatvorila je svoje pogone u Laktašima i vratila Republici Srpskoj 537 hektara zemljišta u Cerovljanima kod Gradiške za koje su imali koncesiju, saznaje portal CAPITAL.

Iako je ugovor važio do avgusta naredne godine, on je raskinut jer su vlasnici “Marba” odlučili da zatvore fabriku čipsa u Laktašima, pa je samim tim i prestala potreba za zemljom na kojoj se uzgajao krompir, kao osnovna sirovina.

Riječ je o sporazumnom raskidu na koji je Vlada Republike Srpske dala svoju saglasnost.

Godišnje su bili u obavezi da plaćaju 60 maraka po hektaru ili oko 32.000 maraka.

Podsjećamo, kompanija “PepsiCo” je u oktobru ove godine objelodanila kako proizvodnju čipsa sele u opštinu Bački Petrovac u Srbiji.

Fabrika u Laktašima će biti rekonstruisana u centralni distributivni centar za cijelo tržište Bosne i Hercegovine.

Novi planom predviđeno je da u Laktašima u radnom odnosu ostane 32 radnika, dok će njih 124 dobiti otpremnine.

Ako je nešto dobro u ovoj priči, onda je to da zatvaranjem fabrike makar poljoprivredni proizvođači nisu na gubitku, jer sa njom nisu ni sarađivali.

Predsjednik udruženja povrtlara Republike Srpske Branko Mastalo kaže kako domaći povrtlari nisu sarađivali sa “Marbom” jer su oni imali posebne zahtjeve.

“Oni su imali firmu koja je samo za njih proizvodila krompir jer su tražili posebne sorte uzgajane u posebnim uslovima. Mi smo samo prve godine pokušali sarađivati, ali jednostavno nije išlo. Bez obzira na to, ovo je veliki gubitak za opštinu jer je riječ o preduzeću koje je radnicima isplaćivalo dobre plate koje nisu kasnile”, kaže Mastalo.

Inače, prema saznanjima CAPITAL-a upravo je problem sa sirovinom bio jedan od osnovnih razloga zašto je poznati brend odlučio da preseli svoju proizvodnju.

Naime, zemljište u Gradišci nije bilo zadovoljavajućeg kvaliteta, pa su se morali oslanjati na uvoz i komplikovane procedure.

Zbog toga su u više navrata tražili da zemljište u Gradišci zamjene za 136 hektara zemlje u Aleksandrovcu, u Laktašima, što se može vidjeti i u izvještajima Komisije za koncesije Republike Srpske.

Finansijski izvještaji pokazuju kako je “Marbo” u posljednje dvije godine upao u probleme i napravio minus od 6,5 miliona maraka, bez obzira što su samo prošle godine imali prihode od nepunih 70 miliona maraka.