Kriza turske lire novi problem za njemačku ekonomiju

0

Turska valutna kriza predstavlja novi rizik za njemačku ekonomiju, uz trgovinske napetosti u odnosima sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i mogući izlazak Britanije iz Evropske unije bez dogovora o trgovinskom režimu, objavilo je ministarstvo finansija.

Zbog pogoršanih diplomatskih odnosa sa SAD-om i strahovanja ulagača od uticaja predsjednika Erdogana na monetarnu politiku, turska lira oslabila je od početka godine gotovo 40 odsto prema dolaru.

Lira se u međuvremenu blago oporavila i trenutno je na gubitku prema dolaru u odnosu na početak godine nešto manje od 30 odsto. U jutrošnjoj trgovini ponovo je pala u odnosu na dolar, i to 1,5 odsto, zakočena bojaznima ulagača da će Vašington uvesti nove ekonomske sankcije Ankari ako im ne izruči pritvorenog evangeličkog pastora Andresa Brunsona, prenosi Hina.

Njemačka zauzima drugo mjesto na listi vodećih ulagača u Tursku, odmah nakon Evropske unije u cjelini.

“Rizici su i dalje izraženi, naročito vezano za neizvjestan tok Brexita i buduću američku trgovinsku politiku”, istaklo je njemačko ministarstvo finansija u najnovijem mjesečnom izvještaju.

“Novi, vanjski ekonomski rizik predstavljaju ekonomska zbivanja u Turskoj”, dodaje se.

Uprkos rizicima, njemačka ekonomija i dalje bilježi snažan rast, podržana državnom i privatnom potrošnjom, niskim kamatnim stopama, snažnim tržištem rada i rastom realnih plaća, ističe se u izvještaju.

U ministarstvu očekuju da će i kompanije povećati ulaganja s obzirom na dobro stanje u svjetskoj ekonomiji, uprkos prijetnji trgovinskog rata.

Hina