Prvo testiranje na ljudima potencijalne vakcine za sprečavanje COVID-19 počelo je danas, potvrdili su američki zdravstveni dužnosnici.
Pronalazak “sigurnog i djelotvornog cjepiva” za sprječavanje infekcije novim koronavirusom “hitan je prioritet za javno zdravlje”, rekao je dr. Anthony Fauci, direktor Nacionalnog instituta za alergiju i zarazne bolesti u izjavi u ponedjeljak.
– Ova faza 1, pokrenuta rekordnom brzinom, važan je prvi korak ka ostvarenju tog cilja – dodao je on.
Agencije unutar Ministarstva za zdravstvo i ljudske usluge rade s biotehnološkom firmom Moderna na razvoju vakcine koristeći genetske sekvence novog koronavirusa.
Testiranje se odvija u Zavodu za istraživanje zdravlja Kaiser Permanente iz Sijetlu, gdje je broj slučajeva COVID-19 porastao, a vlasti zabranile masovna okupljanja. Testiranje će u ranoj fazi ili fazi 1 biti provedeno na 45 muškaraca i žena koje nisu trudne, u dobi od 18 do 55 godina.
Na tržištu tek za 12 do 18 mjeseci
Ne postoje dokazane terapije za najnoviji virus, koji je ubio najmanje 6.513 i zarazio gotovo 170.000 ljudi širom svijeta otkad je izašao iz kineskog grada Wuhan prije manje od tri mjeseca.
Iako se mnogi nadaju da će vakcina uskoro biti na tržištu, liječnici ukazuju da se to neće tako brzo desiti.
Razvoj, testiranje i pregled bilo kojeg potencijalnog cjepiva dug je, složen i skup posao koji bi mogao potrajati mjesecima ili čak godinama, kažu svjetski zdravstveni stručnjaci.
Prije nego što istraživači mogu započeti ispitivanja na ljudima, moraju čvrsto razumjeti patogen, obaviti sigurnosne testove i pronaći dovoljno ljudskih dobrovoljaca.
Testiranja u ranoj fazi vodit će dr. Lisa Jackson, viša istražiteljica u Kaiseru.
Sudionici studije primit će dvije doze cjepiva intramuskularnom injekcijom u nadlakticu u razmaku otprilike 28 dana. Svakom sudioniku bit će dodijeljeno doziranje od 25, 100 ili 250 mikrograma u obje vakcinacije, dakle bit će tri grupe s po 15 osoba s različitim dozama.
– Ovaj rad je ključan za nacionalne napore kako bi se odgovorilo na prijetnju ovog virusa u nastajanju – rekla je Jackson.
Fauci je rekao da cjepivo za javnu upotrebu vjerovatno neće biti spremno još 12 do 18 mjeseci. Rekao je da potencijalno cjepivo Moderne sadrži genetski materijal nazvan glasnik (messenger) RNA, ili mRNA, koji je proizveden u laboratoriju.
Vakcina oponaša ponašanje virusa
MRNA je genetski kod koji ćelijama govori kako da proizvode protein i pronađen je u vanjskom omotaču novog koronavirusa, tvrde istraživači Instituta za zdravstveno istraživanje Kaiser Permanente.
MRNA daje upute ćelijskim mehanizmima za stvaranje proteina kako bi napravile proteine koji oponašaju one iz virusa, stvarajući tako imunološki odgovor.
Fauci je ranije rekao da vakcina možda neće riješiti “probleme u narednih nekoliko mjeseci, ali sigurno bi mogla biti važno sredstvo koje ćemo imati.”
Rekao je da je moguće da će se virus pokazati sezonskim, odnosno da će se povući u toplijim mjesecima, poput gripe.
U međuvremenu, neke zdravstvene institucije koriste antivirusni lijek Remdesivir kompanije Gilead Sciences, koji je testiran kao moguće liječenje tokom epidemije ebole. Ovaj lijek se koristi u saveznoj državi Washington.