Kreće gradnja elektrane vrijedne 160 miliona eura

0

Ukupna vrijednost projekta je 160 miliona eura, od toga su samo građevinski radovi na lokaciji 26,5 miliona eura

Priča o izgradnji vjetroelektrane Široka Draga kod Livna, na južnoj padini planine Kamešnica na nadmorskoj visini od 1.517 metara, u neposrednoj blizini granice s Hrvatskom, ovih dana se ponovo aktualizirala.

Nakon što je s njemačkom firmom Krebs+Kiefer International iz Darmstadta potpisalo ugovor o konsultantskim uslugama i nadzoru, društvo IMRES Smart Greenergy d.o.o. potpisalo je i ugovor o izvođenju građevinskih radova na vjetroparku Široka Draga.

Riječ je o impresivnom projektu vjetroparka snage 125 MW i godišnjom proizvodnjom od oko 400 GWh elelekrične energije što je dovoljno za opskrbu 95.000 domaćinstava.

Ukupna vrijednost projekta je 160 miliona eura, od toga su samo građevinski radovi na lokaciji 26,5 miliona eura – navodi Pero Vrdoljak, direktor IMRES Smart Greenergyja.

Premda vrlo zahtjevan, jer riječ je o krškom terenu, projekt je od izuzetne važnosti i za izvođača radova.

– Kroz ovaj projekt sljedeće dvije godine siguran je posao za nekih 120 ljudi. Mi ćemo raditi kompletno izvođenje saobraćajnica do svih lokacija i temelje vjetroagregata, 19 temelja i 20-ak kilometara cesta – navodi Tomislav Badrov, direktor firme Roco-Commerce Livno.

Da bi sve bilo po standardima i pravilima EU, pobrinula se njemačka konsultantska firma koja je pratila naručitelja kroz proces nabavke, izradila tendersku dokumentaciju i ugovor s izvođačem radova.

– U sljedećoj fazi ćemo biti angažirani kao nadzor sa naručiteljeve strane u ulozi FIDIC inženjera jer će biti baza za ugovaranje FIDIC-ov ugovor, kao što je praksa kad su međunarodno finansirani projekti – objašnjava Lidomir Teklić, predstavnik kompanije Krebs+Kiefer International.

Vrdoljak je istakao da je ugovor o izgradnji vjetroparka Široka Draga potpisan sa lokalnom firmom koja je ispunjava sve međunarodne uslove i standarde.

Inače ovoj investiciji treba dodati i varijabilni dio troškova vezanih za izgradnju 44,6 kilometara trase dalekovoda kojim bi se vjetroelektrana priključila na elektroenergetski sistem BiH, tačnije spojila sa postojećim dalekovodom Rama – Posušje.

Izvor: Federalna.ba