Korona virus mogao bi Trumpa koštati mandata

0

Pad berzanskog tržišta, rastući strahovi od recesije i iznenadno stavljanje akcenta na američki zdravstveni sistem. Ovo su posljedice korona virusa u SAD. Analitičari Goldman Sachsa upozoravaju da bi korona virus mogao koštati predsjednika Donalda Trumpa izbora za drugi mandat u novembru ove godine.

Mogući politički uticaj korona virusa povećava neizvjesnost za ulagače koji pokušavaju procijeniti uticaj epidemije.

– Ako epidemija korona virusa bude imala veći uticaj na američki ekonomski rast, to može povećati vjerovatnoću pobjede demokrata na izborima 2020. – napisali su analitičari Goldman Sachsa predvođeni Benom Sniderom u izvještaju objavljenom u srijedu navečer.

To bi moglo imati dalji negativan uticaj na dionice, jer se ulagači nadaju nastavku Trumpove politike niskih poreza i slabih regulacija. I Trump se, naravno, fokusirao na povećanje vrijednosti tržišta dionica.

Nije tajna da usporavanje ekonomije može nanijeti fatalan udarac kandidaturi predsjednika SAD za novi mandat. To se dogodilo 1992. godine kada je Bill Clinton pobijedio tadašnjeg predsjednika Georgea H.W. Busha.

Goldman Sachs primjećuje da je ekonomski rast tokom drugog tromjesečja izborne godine bio “ključni predskazivač” prethodnih predsjedničkih utrka.

Strah od recesije

Ekonomisti upozoravaju da bi korona virus mogao izazvati znatno ekonomsko usporavanje ili čak recesiju. Glavni ekonomista Moody's Analytics, Mark Zandi, rekao je da sada vidi 40 posto šanse za recesiju u SAD tokom prve polovine 2020., u odnosu na 20 posto iz prethodne prognoze.

Čak je i bivša šefica Federalnih rezervi Janet Yellen priznala da su izgledi za američku ekonomiju sve lošiji.

– Ovo bi moglo Sjedinjene Države baciti u recesiju – rekla je Yellen na događaju u srijedu u Michiganu.

Strahovi od korona virusa utiču na financijska tržišta. Bojeći se recesije, S&P 500 je ove sedmice pao za oko 9 posto. To je najgori sedmični pad od finansijske krize 2008. godine.

Cijene nafte također su drastično oborene. Potražnja za sigurnim utočištem za novac je toliko jaka da su se desetogodišnji prinosi na državne obveznice smanjili na rekordno niske vrijednosti.

Naravno, investitori često pretjerano reaguju. Ako Amerika uspije spriječiti veće širenje virusa, ekonomski rast može se vratiti na stazu rasta.

BiznisInfo.ba