Njemačke penzije mnogo su veće od naših. Nije ni čudo da se dio radnika odlučuje upravo zaraditi penziju vani pa onda kasnije od nje živjeti u Hrvatskoj ili BiH.
Ipak, važna je satnica za koju radimo. Ako je ona minimalna, penzija u Njemačkoj neće biti veća od 871 euro. Ako pak radimo za 21 euro po satu i više, možemo očekivati nakon 45 godina rada 1.500 eura penzije.
Njemačke penzije mnogo su veće od naših, ali s njima život u Njemačkoj nimalo nije lagodan, piše Večernji list.
Bruto satnica za radnu sedmicu od 37,7 sati prema posljednjim izračunima ne smije pasti ispod 21,19 eura, iz njemačkih medija prenosi Fenix-magazin.
Ako ostvarujete ovaj iznos preko godine, to će odgovarati bruto godišnjoj plati od 41.541 eura. S takvim primanjima, na sadašnjem nivou penzije, nakon 45 godina rada dobili biste penziju od oko 1.538,55 eura, što je dovoljno za dobar život u starosti.
Zakonska penzija je ograničena, bez obzira na visoka primanja pa tako najviša penzija na zapadu iznosi 3.077 eura, a na istoku 3.032 eura.
Svaki rad za više od 22 eura po satu donijet će i vrlo solidnu penziju. Međutim, situacija je drugačija za ljude koji primaju minimalnu satnicu od trenutnih nešto više od 12 eura. Nakon 45 godina uplaćivanja doprinosa, dobit će skromnu penziju od 871,20 eura, prenosi Jabuka.tv.
To mišljenje dijeli i Njemačko penziono osiguranje. Naime, svi ljudi u Njemačkoj koji primaju bruto penziju manju od 1.200 eura u riziku su od siromaštva.