U Evropskoj uniji, Srbiji, Turskoj i Velikoj Britaniji godišnje se proizvede gotovo 16,4 miliona automobila u 104 fabrike, pokazuju podaci Udruženja evropskih proizvođača automobila (ACEA).
Statistika ACEA na osnovu brojeva iz 2022. godine obuhvatila je 27 članica EU, kao i Srbiju, Tursku i Veliku Britaniju. Srbija je sa jednom fabrikom, Stellantisovim pogonom u Kragujevcu, u grupi sa Hrvatskom, Slovenijom, Austrijom, Finskom i Poljskom.
Od ukupno 20 zemalja u kojima se proizvode vozila, najviše fabrika i dalje ime Njemačka – 24. Slijede Velika Britanija sa 19, Francuska sa 12, pa Italija i Španija sa devet, odnosno osam, prenosi portal motor1.com.
Po četiri proizvođača imaju svoje pogone u Češkoj, Slovačkoj i Turskoj a po tri fabrike su u Belgiji i Mađarskoj. Po dvije fabrike su izgrađane u Holandiji, Portugalu, Švedskoj i Rumuniji, prenijela je Beta.
U njemačkim fabrikama se pretežno proizvode automobili koji su izvorno njemački brendovi, i to BMW, Volkswagen, Audi i Mercedes Benz, ali i Škoda i Opel/Voksal, ali postoje i pogoni za proizvodnju fordovih i Stellantisovih automobila i jedna fabrika Teslinih električnih vozila kod Berlina.
Međutim, i dio tih marki sada pripada multinacionalnim kompanijama, na primer Opel, čije je sjedište i dalje u Njemačkoj, ali je dio Stellantisa.
Slično je i u ostalim većim evropskim zemljama u kojima dominiraju domaće marke. Za razliku od toga, u Češkoj, Slovačkoj, Turskoj, pa i Austriji proizvode se i automobili marki Hyundai, Toyota, Kia, a u Mađarskoj Suzuki. Hrvatska ima fabriku svog proizvođača, Rimac grupe.
Kada je riječ o proizvođačima, najviše pogona za proizvodnju automobila u Evropi imaju njemački Volkswagen i multinacionalna grupa Stellantis, koja se vodi kao holandska kompanija, a nastala je spajanjem Fiat-Chrysler i francuskog koncerna PSA.
Ta dva koncerna imaju po 20 fabrika za proizvodnju automobila u Evropi. Slijede Renault sa osam, BMW sa šest i Toyota sa pet.