Milioni Amerikanaca izgubili su posao nakon što je pandemija koronavirusa pogodila ovu državu. No, oni mogu koristiti obilnu finansijsku zaštitu tokom krize.
Mnogi od njih zapravo će dobijati više novca s biroa nego što su im iznosile plate. Među njima ima i onih koji će dobiti dvostruke iznose svojih ranijih plata.
Američke vlasti donijele su ranije paket pomoći privredi i građanima u vrijednosti od 2,2 biliona dolara, u koji su uključene i dodatne beneficije za nezaposlene.
Prema analizi Noaha Williamsa, direktora Centra za istraživanje ekonomije Wisconsina na Univerzitetu Wisconsin-Madison, oko 40 posto svih radnika moglo bi teoretski zaraditi više dok je nezaposleno nego što bi zaradili da se vrate na posao.
Propis, poznat kao CARES Zakon, povećao je naknadu za nezaposlene na nekoliko načina. Povećao je sedmične naknade, njihovo trajanje i proširio broj ljudi koji ih mogu primati, poput samozaposlenih.
Prema zakonu, nezaposleni primaju dodatnih 600 dolara sedmično, koje finansira savezna vlada.
To se nadopunjuje na naknade za nezaposlene koje svaka pojedinačna država obično isplaćuje radnicima, a čiji iznos varira od države do države.
Prosječni radnik u više od polovine država zaradit će više od nezaposlenosti nego od svog prethodnog posla, pokazuje i analiza koju je proveo Ernie Tedeschi, ekonomist iz Evercore ISI.
Stručnjaci su izračunali da će, primjera radi, radnici koji su radili u restoranima brze hrane, sada dobijati 219 posto, odnosno više od 2 puta više nego što su, u prosjeku, zarađivali dok su radili.
Njihove plate u prosjeku su bile 11 dolara na sat.
Prosječan radnik u ugostiteljstvu i hotelijerstvu, koji je zarađivao 13,45 dolara po satu, sada će imati 182 posto primanja, dakle nešto manje od duplo više nego dok je radio.
S druge strane, oni koji su zarađivali mnogo više prije krize, sada će imati manje novca u odnosu na svoju redovnu platu.
Cilj vlade bio je da, u prosjeku, nezaposleni radnici imaju isto novca kao i u periodu kada su radili.
Dodatak od 600 dolara sedmično za neposlene traje do kraja jula.
Od početka krize oko 33 miliona Amerikanaca prijavilo se na biroe.
D. S.