Sarajevska kompanija Klas mogla bi biti jedna od prvih velikih “žrtava” podizanja neto minimalca na hiljadu KM. Kad kažemo “žrtava”, ne mislimo na gašenje, već na to da će ova kompanija proći kroz turbulentan period u kojem će vlasnici morati odlučiti na koji način će se postaviti prema postojećim i novim izazovima.
Ova kompanija već godinama unazad ima drastičan pad prihoda i konstantno smanjuje broj radnika, piše BiznisInfo.ba.
Klas, jedna od najpoznatijih sarajevskih firmi, ovih dana posebno je u problemima jer je prva velika kompanija koja je požurila da digne cijene hljeba nakon najave o povećanju minimalca, prije nego što su to uradile druge slične firme.
Iz Klasa su rekli da je povećanje cijena direktno povezano “s kontinuiranim rastom cijena sirovina, energije, goriva i drugih operativnih troškova”.
No, kako je BiznisInfo.ba već pisao, problem za Klas je nastao jer su pojedini veliki trgovci, bar zasad, odbili prihvatiti nove cijene Klasovog hljeba od 2 KM pa je on morao ostati na 1,7 KM. Kako će se ovo draziti na Klas, ostaje da se vidi.
Problemi traju godinama
Da problemi u Klasu traju godinama može se vidjeti iz usporedbe finansijskih izvještaja kompanije.
Broj zaposlenih u Klasu 2019. je bio 834 i od tada konstantno pada. Godine 2021. kompanija je imala prijavljenih 697 radnika da bi do 2023, posljednje za koje postoje zvanični podaci, taj broj spao na 512.
Ukupni prihodi su pratili ovaj trend, te imaju konstantan pad. Godine 2019. iznosili su oko 70 miliona KM da bi 2023. došli na oko 50 miliona KM.
Kompanija je 2023. imala neto dobit od 1,47 KM, ali je dvije godine prije toga imala dobit od „samo“ 117 i 149 hiljada maraka.
Svakako će biti važno vidjeti izvještaj za 2024. godinu koji će otkriti da li se ovaj trend nastavio i u prošloj godini.
U grupaciji ima dovoljno gotovine
S druge strane, kako smo ranije pisali, većinski vlasnik Klasa, firma AS d.o.o. Jelah-Tešanj, imala je 2023. godine neto dobit od 38 miliona maraka, po čemu je bila na sedmom mjestu kompanija s najvećom zaradom u Federaciji BiH.
Vlasnik firme AS d.o.o. Jelah-Tešanj je AS Holding koji je u istoj godini imao neto dobit od preko 31 milion maraka. U okviru AS grupacije, osim Klasa, posluje još veliki broj drugih kompanija.
Dakle, unutar grupacije postoji dovoljno prostora da se amortizuje rast minimalca i da se radnicima ponude dostojanstvena primanja, te da se zadrži postojeći broj radnika.
Da li će se rukovodstvo odlučiti na to, ili će teret prebaciti na krajnje kupce kroz dizanje cijena proizvoda, ili će pak ići na dalje smanjenje broja uposlenih, ostaje da se vidi.