Kinezi jedini investitori i graditelji energetskih objekata u BiH

0

Kineske kompanije postale su glavni, a možda i jedini investitori, kreditori i graditelji energetskih objekata u Bosni i Hercegovini.

Dok se drugi povlače ili odustaju, Kinezi prilično uporno i odlučno ulaze u stotine miliona maraka vrijedne energetske projekte u BiH, piše Večernji list BiH.

Nakon što je konzorcij hrvatskog Končara i austrijskog Strabaga odustao od izgradnje HE „Vranduk“, jedini ozbiljni energetski projekti u opticaju ostaju oni koje vode kineske firme.

Usprkos višemjesečnim opstrukcijama koje su prvenstveno rezultat borbe dvije struje unutar SDA oko toga kojem će se projektu dati prednost, Kinezi ne odustaju od izgradnje Bloka 7 TE Tuzla i TE Banovići, navodi ovaj list.  

Vlada Federacije BiH nedavno je deblokirala izdavanje okolišne dozvole za TE Banovići, što znači da bi ovaj projekt uskoro trebao krenuti u realizaciju.

Strateški partneri

Rudnik mrkog uglja „Banovići“, koji je ostao izvan koncerna Elektroprivrede BiH, gradit će termoelektranu sa strateškim partnerom, kineskom kompanijom Dongfang Electric Corporation, a riječ je o investiciji vrijednoj 450 miliona eura.

Elektroprivreda BiH i kineska kompanija China Gezhouba Group Corporation već duže vrijeme finaliziraju ugovor o izgradnji Bloka 7 u TE Tuzla, vrijedan 722 miliona eura (1,4 milijarde KM), što predstavlja najveću poslijeratnu investiciju u elektroenergetski sektor BiH.

Financijer projekta je kineska razvojna banka EXIM, a rok otplate, uz petogodišnji grace period, je 15 godina.

Radi se o projektu koji ima višestruk značaj, jer će omogućiti opstanak TE Tuzla u narednih nekoliko desetina godina.

Slično je i u Republici Srpskoj, gdje je u manje od mjesec dana tamošnja vlada najavila izgradnju dva kapitalna energetska objekta s kineskim partnerima.

HE Buk Bijela gradit će se reci Drini, a vrijedan je 382,4 miliona maraka (195,1 milion eura). Ova HE će se graditi u gornjem toku rijeke Drine.

Vlada RS-a odobrila je potpisivanje Memoranduma o suradnji s kineskom kompanijom China National Aero-Technology International Engineering Corporation (AVIC-ENG) na realizaciji projekta ove hidroelektrane.

Vodeće kompanije

Druga velika kineska kompanija China International Water & Electric Corporation sa kojom je resorno ministarstvo potpisalo Memorandum o razumijevanju za provedbu projekta izgradnje HE “Dabar”, dostavila je ponudu za finansiranje 85 posto ovog projekta.

HE “Dabar” pripada sustavu hidroelektrana “Gornji horizonti”. Instalirana snaga HE je 159,15 megavata, a vrijednost investicije iznosi 352 miliona KM.

CWE jedna je od vodećih u svijetu u oblasti hidroenergije i do sada je investirala znatan dio kapitala u energetska područja.

Dostupne informacije govore da su Kinezi najozbiljniji partneri i za preostale planirane energetske objekte u RS-u. Njihova prednost u odnosu na druge je, između ostalog, to što u pravilu imaju snažne banke koje su ih spremne podržati.

Naravno, banke su u državnom vlasništvu pa je jasno kako je kineski energetski prodor u BiH i na Balkan generalno, projekt iza kojeg potpuno stoji službeni Peking.