Kineski i američki naučnici stvorili piši-briši papir

0

Uz pomoć napredne tehnologije, naučnici sa Univerziteta Shangdon iz Kine i Univerziteta u Kaliforniji stvorili su novu vrstu papira za koji više neće biti potrebno mastilo, već će se štampanje vršiti uz pomoću UV svjetla.

Naime, ono što je na papiru već napisano moći će da se izbriše zagrijavanjem do 120 stepeni, a na njemu će moći da se piše iznova i do 80 puta. Ovakva vrsta papira je proizvedena iz ekoloških razloga, od kojih je najveći – prekomjerna sječa šuma.

Tajna ove tehnologije se nalazi u hemikaliji koja mijenja boju. Tanak sloj se može nanijeti na standardan papir, koji će zbog toga moći da se više puta upotrijebi. Ovo tehnološko otkriće će imati veliki uticaj na ekonomiju i zaštitu životne sredine u modernom društvu jer proizvodnja papira predstavlja veliki izvor zagađenja, a to važi i za recikliranje papira, najviše zbog postupka uklanjanja mastila.

Premaz na papiru se sastoji od plavog pigmenta, koji postane bezbojan kada primi elektrone i titanijum-dioksida, koji ubrzava hemijske reakcije kada je izložen UV svjetlu.

Kada se oni pomiješaju, papir dobija plavu boju. Kada UV svjetlo dođe do tog sloja, titanijum-dioksid otpušta elektrone koje potom prikupe čestice plavog pigmenta i pretvaraju ih u bezbojne čestice i tako pozadina postaje bezbojna, a tekst plav. Zagrijavanjem papira u periodu od 10 minuta lakše se obrišu slova.

Budući da materijali za premaz nisu skupi, ovakav papir neće koštati više od običnog papira, a naučnici će za njega dizajnirati laserski štampač i i pokušaće da upotrijebe i ostale boje.