Kina bi za tri godine mogla istisnuti Sjedinjene Države s pozicije zemlje s najvećim brojem zahtjeva za registracijom međunarodnih patenata u svijetu, objavili su Ujedinjeni narodi.
Prošle je godine u svijetu podneseno rekordnih ukupno 243.500 zahtjeva za registracijom međunarodnih patenata, što predstavlja povećanje od 4,5 posto u odnosu na godinu ranije, izvijestila je u godišnjem izvještaju Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO).
Ti patenti “predstavljaju najbolju novu tehnologiju u svijetu čiji se obrisi danas naziru”, kazao je novinarima u Ženevi šef WIPO-a Francis Gurry.
SAD je s podnesena ukupno 56.624 zahtjeva zadržao vodeće mjesto na ljestvici zemalja na kojem se nalaze već četiri decenije, objavio je WIPO.
Povećanje broja zahtjeva na globalnom nivou predvodila je ipak Kina, koja je pretekla Japan i zauzela drugo mjesto, napominju u toj organizaciji.
Kineske su kompanije i građani podnijeli ukupno 48.882 zahtjeva za registracijom međunarodnih patenata, 13,4 posto više nego u godini ranije. Samo je azijski div u 2017. godini bilježio dvocifreni rast broja zahtjeva, kao i svake godine od 2003.
“Nastave li se aktuelni trendovi, Kina bi trebala preteći SAD u roku od tri godine i postati najveći izvor zahtjeva podnesenih u skladu s WIPO-vom Poveljom o saradnji na području patenata”, ističu iz te UN-ove agencije.
“Nemoguće je ne primijetiti nevjerovatnu preobrazbu kineske ekonomije kao i da je Kina izrasla iz pozicije pretežng korisnika tehnologija u njihovog proizvođača”, ističe čelnik WIPO-a.
Nije želio odgovoriti na pitanje je li opravdano strahovanje američkog predsjednika Donalda Trumpa od kineske konkurencije, ali je novinarima kazao da je “Kina nedvojbeno postala veliki konkurent na području tehnologije”.
Globalnu ljestvicu kompanija s najvećim brojem podastrtih zahtjeva predvode dvije kineske telekomunikacijske kompanije – Huawei Technologies, sa 4.024 zahtjeva, i ZTE Corporation, s 2.965 zahtjeva.
Slijede američki Intel Corporation s 2.637 zahtjeva i japanski Mitsubishi Electric Corporation s 2.521 zahtjevom, pokazuje WIPO-v izvještaj.
Hina