Karić za BiznisInfo: Korupcija je devastirala ekonomski prostor u BiH

0

Piše: B. Šutvić

Jednan od razloga zbog čega je bh. ekonomija u ovakvom stanju je korupcija. Korupcija u javnim nabavkama uništava kompeticiju i ekonomski opstaju samo oni privredni subjekti koji su direktno povezani s centrima političke moći, ocijenio je za BiznisInfo Eldin Karić, direktor Antikorupcijske mreže ACCOUNT.

Prema njegovim riječima, ta povezanost biznisa i politike stavlja privrednike u zavisnost od politike i političara.

Na upit koje su najizraženije negativne posljedice korupcije na bh. ekonomiju, Karić pojašnjava:

“Devastirana ekonomija utiče na to da javni sektor postaje dio privrednog sistema i najpovoljniji poslodavac. Tu, pak, korupcija u zapošljavanju utiče na to da negativna selekcija (čitaj: posao ne dobijaju sposobni nego podobni) proizvede nizak nivo kvaliteta kadrova i stručnosti. Tome treba dodati kriminal i korupciju u procesu privatizacije koja je uništila skoro sve ono što nije nestalo u ratu. Sve to se prenosi se na ostale segmente društva – obrazovanje, zdravstvo, pravosuđe… Tako dobijamo sistem i ekonomski prostor koji je apsolutno neprivlačan za potencijalne investitore a samim tim i za mogućnost ekonomskog razvoja i progresa. Da pojednostavim, korupcija je devastirala ekonomski prostor u Bosni i Hercegovini”, navodi naš sagovorik.

Stručnjaci i nevladin sektor saglasni su u ocjeni da je sistem javnih nabavki u Bosni i Hercegovini jedno od najvećih žarišta korupcije. Kako bi barem donekle popravili situaciju u ovom sektoru, ACCOUNT je u toku prošle godine zajedno sa ostalim organizacijama civilnog društva pokrenuo inicijativu za usvajanje amandmana na Zakon o javnim nabavkama, koji prema ocjenama nevladinog sektora ne reguliše oblast javnih nabavki na odgovarajući način.

“Trenutno je taj proces na jednom čudnom raskršću. Imamo stav organizacija civilnog društva i udruženja privrednika da su predloženi amandmani neophodni kako bi se prevenirala korupcija u sistemu javnih nabavki u BiH. Tu imamo i podršku pojedinih stranih donatora, USAID-a posebno. Čak imamo i direktnu podršku određenih političkih partija, kao i deklarativnu podršku partija koje čine vladajuću koaliciju. Međutim, s druge strane imamo Evropsku komisiju koja se ravna mišljenjem konsultantske kuće i smatra da ove promjene nisu neophodne. Zanemaruju, pritom, specifičnost Bosne i Hercegovine. Trenutno pokušavamo promijeniti taj stav Evropske komisije. U protivnom, imat ćemo i dalje ovako visok nivo korupcije u javnim nabavkama kakav imamo sada”, zaključuje Karić.