Iako dobar dio svjetske javnosti smatra da je novi trgovinski ugovor između SAD-a, Kanade i Meksika dizajniran po američkim željama, posljednje informacije koje su procurile u javnost pokazuju da ni Vašington u pregovorima s Otavom i Meksikom nije dobio sve što je tražio.
Koplja pregovarača iz tri zemlje posebno su se lomila oko e-trgovine, oko čega se, kako tvrde svjetski mediji, napeto pregovaralo do samog kraja.
Američki su pregovarači, naime, od kanadske i meksičke strane tražili da povećaju svoj dosadašnji prag za carinjenje i oporezivanje proizvoda kupljenih preko Amazona, eBaya i drugih onlajn trgovina na 800 američkih dolara po isporuci, prenosi Novac.
Brige oko nelojalne konkurencije
Tome se, međutim, suprotstavila prvo Kanada, a potom i Meksiko. Kako, naime, tvrde u Meksiku, a prenose svjetski mediji, takvi zahtjevi nisu bili u skladu sa zahtjevima meksičke poslovne zajednice, koja strahuje da bi američke onlajn trgovine uvozile jeftine proizvode iz Azije i potom ih bez carinjenja i oporezivanja prodavale na meksičkom tržištu, što bi stvorilo nelojalnu konkurenciju meksičkim trgovcima. Iste brige mučile su i kanadske trgovce.
Stoga su Meksikanci u pregovorima s Amerikancima na kraju uspjeli da se izbore za zadržavanje postojećeg limita od 50 američkih dolara po vrijednosti isporuke kupljene preko onlajn trgovina, koja neće podlijegati oporezivanju. Uz to, ispregovarali su da se ne carine isporuke manje od 117 dolara, dok će se carina obračunavati na veće isporuke.
Oporezivanje preko interneta
Sličan su aranžman na kraju ispregovarali i Kanađani. Kanada dosad nije oporezivala isporuke robe kupljene preko Interneta u vrijednosti do 20 kanadskih dolara, a sada se taj prag podiže na 40 kanadskih dolara.
To je, doduše, veći iznos nego dosad, ali ipak znatno manji od onoga koji su tražili Amerikanci. Skladno sporazumu, Kanađani ubuduće neće cariniti, ističu svjetski mediji, isporuke manje od 150 kanadskih dolara, prenosi Novac.
Ne čudi stoga što čak i u američkim onlajn trgovinama ističu kako su Kanada i Meksiko u biti uspjeli da odnesu pobjedu u dijelu pregovora oko e-trgovine. Drugim riječima, američka je strana tu napravila veće ustupke od kanadske i meksičke.
Kako je to bilo i jedno od pitanja zbog kojeg su pregovori gotovo zapali u slijepu ulicu, kompromisom je na kraju spašena Sjevernoamerička zona slobodne trgovine (NAFTA), koja će se ubuduće zvati USMCA.