Američki predsjednik Donald Trump objavio je uvođenje carina od 10 do 49 posto za proizvode iz gotovo svih zemalja svijeta.
Pritom je pokazao popis zemalja, navodne stope njihovih carina na američku robu (uključujući “kursne razlike i trgovinske prepreke”), kao i carine koje će se odsad primjenjivati na proizvode iz tih zemalja koji se nađu na američkom tržištu.
Trumpova najava odmah je pokrenula nagađanja analitičara i javnosti o tome kako se došlo do konkretnih carinskih stopa. Naime, važeće carinske stope na američku robu u većini zemalja jednostavno ne odgovaraju onome što je Trump objavio.
Naprimjer, na popisu američkog predsjednika stoji da Evropska unija obračunava 39 posto carine i ostalih naknada na američku robu, no prava stopa je bitno manja ili carine uopće nema.
Slično je i sa Bosnom i Hercegovinom za koju Trump tvrdi da ima carine od 70 posto na američku robu, i nije odmah bilo jasno kako je došao do te računice, podsjeća BiznisInfo.ba. To je bilo opravdanje da se našoj zemlji uvedu carine od 35 posto.
Finansijski komentator američkog dnevnog lista New Yorker i saradnik Atlantica te još nekih medija James Surowiecki ustvrdio je na X-u da je shvatio kako je Trump došao do carinskih stopa. On smatra da se do konkretnih stopa došlo podjelom američkog trgovinskog deficita s izvozom konkretne zemlje u SAD.
– Upravo sam shvatio odakle dolaze ove lažne carinske stope. Oni zapravo nisu izračunali carinske stope i necarinske barijere, kao što tvrde. Umjesto toga, za svaku zemlju su jednostavno uzeli američki trgovinski deficit s tom zemljom i podijelili ga s izvozom te zemlje u SAD.
Dakle, imamo trgovinski deficit od 17,9 milijardi dolara s Indonezijom. Indonezijski izvoz u SAD iznosi 28 milijardi dolara. Znači, 17,9/28 = 64%. Trump tvrdi da nam Indonezija naplaćuje 64 posto carine. Kakva besmislica -napisao je Surowiecki na X-u, prenio je Index.hr.
U kasnijim objavama napisao je da su još neke carine koje je Trump naveo jednostavno izmišljene. Surowiecki kaže da Južna Koreja i SAD imaju trgovinski sporazum i da ne postoji carinska stopa od 50 posto na američke proizvode, kao i da Evropska unija ne naplaćuje 39 posto carine.
Komentator New Yorkera objašnjava da Trump pod “necarinskim barijerama” (non-tariff barrier) misli na porez na dodanu vrijednost (PDV). Potrošači u Evropskoj uniji plaćaju PDV na sve proizvode (uz određene izuzetke), bez obzira na njihovo porijeklo, pa se takva naknada teško može podvesti pod carinu, smatra.
U SAD-u PDV ne postoji. Američki potrošači umjesto toga plaćaju porez na promet (sales tax) koji varira ovisno o proizvodu i saveznoj državi, objašnjava.
Na primjeru Švedske, čija carinska služba na svojim mrežnim stranicama nudi mogućnost brzog i egzaktnog izračuna carinske stope na sve uvezene proizvode, vidi se da Trumpov izračun ne stoji. Carinska stopa na uvoz mobitela iz SAD-a vrijednog 1000 dolara iznosi 0 posto. Ali plaća se 25 posto PDV-a, kao i na mobitele proizvedene u Evropi. Na američke tenisice, primjerice, naplaćuje se osam posto carine, a na solarne panele 2,7 posto.
Javili se iz Bijele kuće
Nakon Surowieckijeve objave na X-u se oglasio i Kush Desai, zamjenik glasnogovornice Bijele kuće Karoline Leavitt, pokušavši demantirati izračun komentatora New Yorkera. Desai je citirao dokument Ureda trgovačkog predstavnika Sjedinjenih Američkih Država (agencija za vanjsku trgovinu) u kojem stoji sljedeće:
– Recipročne carine izračunavaju se kao carinska stopa potrebna za uravnoteženje bilateralnih trgovinskih deficita između SAD-a i svakog od naših trgovinskih partnera. Ovaj izračun pretpostavlja da su postojani trgovinski deficiti posljedica kombinacije carinskih i necarinskih čimbenika koji sprječavaju trgovinsku ravnotežu. Carine djeluju kroz direktna smanjenja uvoza. Recipročne carinske stope kreću se od 0 do 99 posto, s neponderiranim i uvozno ponderiranim prosjekom od 20 i 41 posto – rekao je.
Desai je iznio i matematičku formulu kojom se navodno došlo do konkretnih carina s Trumpova popisa. Međutim, Surowiecki tvrdi da formula zapravo samo potvrđuje njegov izračun.
– Ne znam je li zamjenik glasnogovornice krivo informiran ili su ga samo obmanuli. U svakom slučaju, Trumpova administracija nije ‘doslovno izračunala carinske i necarinske barijere’ kako bi odredila carinske stope drugim zemljama. Kao što sam rekao, podijelila je američki trgovinski deficit s nekom zemljom s američkim uvozom iz te zemlje, a zatim rezultat pomnožila s 0.5 (jer je Trump bio ‘popustljiv’) – napisao je Surowiecki, prenio je Index.hr.