Jedan avioprevoznik odgovorio je na nedavni javni poziv aerodroma Sarajevo da otvori svoju bazu u glavnom gradu Bosne i Hercegovine od 2021. godine i trenutno je u pregovorima s upravom aerodroma.
Iako je nekoliko aviokompanija izrazilo interes, samo je jedna predala svoj prijedlog u propisanom roku javnog poziva, saznaje EX-YU Aviation News.
“Iskreno se nadamo pozitivnom ishodu ovih pregovora i uspješnom stacioniranju aviona u ime zainteresirane kompanije na sarajevskom aerodromu”, kazao je vršilac dužnosti generalnog direktora aerodroma Sarajevo Alan Bajić za ovaj specijalizirani portal.
Poticaji za avioprevoznika
Na poziv se mogao javiti svaki prijevoznik koji je bio voljan stacionirati svoj avion na Međunarodnom aerodromu Sarajevo između najmanje 2021. i 2023. godine.
Tokom prve faze, odabrana aviokompanija će na sarajevski aerodrom morati bazirati dva aviona “s opcijom rasta flote, kako kapaciteti sarajevskog aerodroma rastu i ispunjavaju se drugi uslovi”, bilo je navedeno u javnom pozivu.
Ako se postigne dogovor, odabrana aviokompanija dobit će poticaje za stacioniranje aviona, kao i dodatna sredstva, ovisno o broju prevezenih putnika.
Javni poziv, koji je službeno objavljen krajem septembra, zatvoren je 25. oktobra a on je jedna pod mjera koja ima za cilj da ublaži negativne efekte pandemije Covid-19.
Pad broja putnika
Očekuje se da će sarajevski aerodrom ove godine primiti manje od 250.000 putnika, što je najmanje od 2000. godine.
Trenutno se očekuje da će ukupno 232 komercijalna leta saobraćati iz i ka Sarajevu tokom prvog mjeseca 2021. godine (oba smjera su uključena).
Turkish Airlines će imati najviše letova – 64 – a slijede Austrian Airlines, Flydubai, Pegasus Airlines, Air Serbia i Croatia Airlines. Što se tiče kapaciteta, Turkish Airlines će imati najviše mjesta u ponudi – 8.619 – a slijede Pegasus Airlines, Flydubai, Austrian Airlines, Air Serbia i Croatia Airlines. Sveukupno, kapacitet će iznositi 29.940, što predstavlja smanjenje od 35,8% u odnosu na januar 2020. godine.
D.S.