Certifikate za izvoz izdavat će isključivo Ured za zaštitu zdravlja bilja, a ovi certifikati će biti na engleskom jeziku.
Rusiju, kada je riječ o njihovim interesima, entiteti apsolutno ne interesiraju. Oni žele da sarađuju isključivo s državnim institucijma vlasti, piše Faktor..
O tome svjedoči i Protokol za osiguranje fitosanitarnih zahtjeva između Federalne službe za veterinarski i fitosanitarni nadzor Ruske Federacije i Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH prilikom međusobnih isporuka proizvoda visokog fitosanitarnog rizika, kako glasi puni naziv dokumenta koji je na jučerašnjoj sjednici usvojilo Vijeće ministara BiH.
Na osnovu ovog protokola, odnosno nakon što ga potpišu obje strane, trebala bi biti ukinuta zabrana Rusije na izvoz voća i povrća iz BiH u tu državu.
Izdavanje certifikata
Prema ovom protokolu, jedina institucija u BiH koju će Rusija prihvatiti kao nadležnu za njegovo provođenje jeste Ured za zaštitu zdravlja bilja BiH. Zadatak ovog ureda će, između ostalog, biti i da izdaje fitosantiarne certifikate, koji će biti garancija kvaliteta proizvoda koje će poljoprivrednici iz BiH izvoziti u Rusiju. Također, zadatak Ureda će biti da vodi bazu podataka izdatih certifikata, a ruskom Roseljhoznadzoru omogućit će pristup ovom registru.
Fitosanitarni certifikati izdavat će se na osnovu međunarodno prihvaćenih IPPC standarda, a bit će na engleskom jeziku. Na svakom proizvodu morat će stajati etiketa s podacima o proizvođaču i izvozniku.
– U slučaju da se na ulaznom punktu državne granice ili na punktu prijema utvrdi postojanje karantinskih štetnih organizama ili druga narušavanja međunarodnih i/ili nacionalnih fitosanitarnih zahtjeva strane-uvoznika, strane imaju pravo na povrat, zadržavanje ili uništavanje robe, o čemu će strana-izvoznica biti informirana u pismenoj formi. U slučaju da Ruska strana utvrdi više narušavanja (dva ili više puta), strana BiH će privremeno isključiti proizvođača i izvoznika iz Registra proizvođača i izvoznika za Rusku Federaciju produkcije visokog fitosanitarnog rizika, o čemu će informirati rusku stranu. Ponovno vraćanje u registar moguće je poslije provođenja istrage prema prekršitelju i razmatranja ruske strane o opravdanosti obraćanja strane BiH – navodi se u Protokolu.
To praktično znači da će svakom izvozniku iz BiH Rusi dozvoliti po jednu grešku. Svaka naredna znači i isključenje s liste izvoznika.
Porast izvoza
Rusija je identične protokole već potpisala sa Srbijom i Makedonijom.
Kako je ranije za Faktor pojasnio ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović, Protokol s Rusijom bit će potpisan nakon što ga prihvati i Predsjedništvo BiH. To praktično znači da bi prvi kontigenti voća i povrća, a prije svega jabuka, krušaka i šljiva, prema Rusiji mogli krenuti najranije naredne sedmice.
Prošlogodišnja vrijednost izvoza voća i povrća iz BiH u Rusiju iznosila je oko 23 miliona KM. Prema Šarovićevim predviđanjima, potencijali naših proizvođača su toliki da bi ova vrijednost naredne godine veoma lako mogla dostići iznos od 40 miliona KM.