Donji dom parlamenta dao je danas konačnu saglasnost na ovaj akt, čime je ovaj dekret, koji je donjela valda premijera Paola Đentilonija u decembru prošle godine, dobio snagu zakona.
Zakon podrazumijeva davanje hitnih garancija za likvidnost i dokapitalizaciju posrnulih zajmodavaca u skladu s propisima o državnoj pomoći.
Monte Paski je prva banka koja će tražiti sredstva iz novog programa pošto nije uspjela da prikupi svježa sredstva od investitora u decembru.
Evropska centralna banka je saopštila da kreditor sa sjedištem u Sijeni treba da prikupi 8,8 milijardi eura kako bi podržao svoj bilans, prema planu dokapitalizacije iz predostrožnosti koji je Monte Paski sam tražio.
U toku su razgovori o novom poslovnom planu banke koji moraju da odobre evropski regulatorni organi.
Italijanske banke se bore sa teretom loših kredita teškim 360 milijardi eura, problemom koji je nagrizao profitabilnost i potkopao povjerenje investitora.
Po pretvaranju Monte Paski banke u zajmodavca u javnom vlasništvu, što bi bila najveća nacionalizacija u Italiji od 1930, mogla bi da uslijede spasavanja drugih kreditora, uključujući banku Veneto i banku Popolare di Vićenca.
Italijansko ministarstvo finansija bi moglo da kupi udjele u dvjema bankama na oročeni period, izjavio je ranije ovog mjeseca Alesandro Penjati, predsjednik kompanije “Kvestio kapital menadžment”, koja je prošle godine pokrenula fond za spas banaka. (Tanjug)