Ismet Bajramović: Novi zakon o radu FBiH definiše nesigurnost radnika

0

Tačno prije dva mjeseca, 31. marta, Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je izmjene Zakona o radu FBiH. Pregovori o izmjenama trajali su više od godinu dana, a Zakon je vraćan i sa Ustavnog suda FBiH zbog toga što je sjednica Doma naroda na kojoj je izglasan proglašena neustavnom. Amandmani koje su zastupnici predložili nisu usvojeni, izuzev jednog koji se odnosi na inspekcijski nadzor. Promjene starog zakona uglavnom se odnose na zabranu diskriminacije, definisanje mobinga po prvi put, trajanje radnog vremena tokom sedmice, broj dana godišnjeg odmora, te unapređenje nekih procedura.

Uprkos tim pozitivnim izmjenama, u krovnoj instituciji koja zastupa prava radnika – Savezu samostalnih sindikata BiH – nisu zadovoljni izglasanim zakonom. Ismet Bajramović, predsjednik Sindikata, za BiznisInfo kaže kako se ni stari zakon nije poštivao, te kako sumnja da će se nešto promijeniti izglasavanjem novog:

– Najveći problem je nivo na kojem je inspekcijski nadzor, jer je precizirano da se nekim firmama u kantonu neće moći baviti inspekcija na federalnom, već samo kantonalnom nivou. Osam godina smo pregovarali oko izmjena starog zakona o radu, za koje i sada smatramo da nisu bile nužne. Novi zakon bi trebao definisati sigurnost radnika, a ja kažem da on prije definiše nesigurnost.

Bez obzira na brojne primjedbe koje je Sindikat imao ipak je, napominje Bajramović, prvi krenuo u njegovu implementaciju i prvi prihvatio da pregovara o podzakonskim aktima koji proističu iz tog zakona – kolektivnim ugovorima. Topli obrok je smanjen sa 16 na 8 KM, ali je, upozorava Bajramović, u javnim preduzećima ostao 16 KM. Predstavnici Sindikata predlagali su da kompletan iznos toplog obroka i ostalih naknada bude uvršten u platu kako bi i doprinosi i penzije bili veći, ali poslodavci se nisu složili s tim:

– Mislili smo da nam je Vlada sigurniji, bolji i socijalno osjetljiviji partner nego poslodavci. Insistirali smo, pošto Opšti kolektivni ugovor potpisuju poslodavci i Sindikat, da ga usklađuju isti partneri. Vlada se ogradila da nju to ne interesuje, vidjeli smo da Vlada odustaje, pa smo se upustili u pregovore. Bilo je dosta zamjerki ali vremenom smo ispregovorali ugovor koji je potpisan, a onda se pojavi Vlada i kaže da to nije to. Premijer Fadil Novalić konstatuje kako je mislio da se mi nećemo dogovoriti. To je bio neodgovoran potez Vlade.

Nažalost, zaključuje Bajramović, sva rješenja i reforme koja Vlada najavljuje idu na štetu radnika.

Pozitivno u usvajanju novog zakona, prema predstavnicima Sindikata, svakako je definisanje mobinga, te malo veća prava za porodilje, iako još uvijek nisu definisana njihova primanja. No ni sva pozitivna rješenja neće vrijediti mnogo ukoliko se zakon ne bude dosljedno provodio.

– Sve u svemu, teoretski, legislativa lebdi u vazduhu sve do trenutka dok se ne primijeni kako treba. Kod nas se ne primjenjuje i, nažalost, kao da se takmiče ko će više da krši zakon: izgleda da je to postala modaocjenjuje Bajramović.

B.R.