Iranski rijal je pao ove sedmice na svoju najnižu vrijednost u istoriji u odnosu na američki dolar, u odnosu na koji je bilježio stalan pad proteklih deset godina.
Ove sedmice se 41.600 rijala mijenjalo za jedan dolar. U posljednjih deset godina iranski rijal je pao sa 9.200 za jedan dolar na 41.600 za dolar, što je pad vrijednosti od oko 450 posto. Najveći dio ovog gubitka je bio 2012. zbog spornog iranskog nuklearnog programa kada su SAD zabranile svjetskim bankama da se uključe u iranski naftni sektor i kada je Europska unija uvela naftni embargo.
Ovim slabljenjem domaće valute u odnosu na dolar čini iranski izvoz privlačnijim na svjetskom tržištu poslije potpisanog nuklearnog sporazuma, ali istovremeno znači da je ušteđevina stanovništva izgubila vrijednost.
Istovremeno raste zabrinutost oko toga što će budući predsjednik SAD-a Donald Trump značiti za daljnju primjenu nuklearnog sporazuma, iako mnogi Iranci još nisu osjetili nikakvu promjenu od kad je taj sporazum potpisan 2015. godine.
Prema nuklearnom sporazumu potpisanom 2015. između Irana i svjetskih sila ukinute su međunarodne sankcije Iranu, a ta zemlja je zauzvrat ograničila svoje obogaćivanje uranija. Od tada Iran nastoji povećati svoju naftnu proizvodnju, povrati udjel na tržištu koji je izgubio dok je bio pod sankcijama i istovremeno potpisuje sporazume vrijedne desetine milijardi dolara sa proizvođačima aviona Airbus i Boeing.
Postoje spekulacije da iranska vlada manipulira domaćom valutom da bi pokrila državni deficit. Kako navodi agencija AP, ona to čini tako što koristi razliku između nižeg vladinog deviznog kursa i višeg tržišnog deviznog kursa da bi dobila više rijala od prodaje nafte, potez koji je poznat u finansijskom svijetu kao arbitraža.