Advertisement

Investicije bh. firmi u stalna sredstva sve manje

0

Investicije bh. preduzeća u stalna sredstva, odnosno u objekte, mašine, opremu i drugo, sve su manje u posljednjih nekoliko godina, pošto domaće kompanije imaju sve manje novca, a i prisutan je strah od ulaganja.

Pored toga, privrednici ističu da generalna politička situacija u BiH nije pogodna za investiranje, ali i da su pritisnuti sve većim troškovima, što ih još više odvraća od ulaganja u novu opremu, mašine, poslovne objekte i ostala stalna sredstva.

Sve ovo potvrđuju i podaci Agencije za statistiku BiH, prema kojima je vrijednost ukupno ostvarenih investicija u stalna sredstva pravnih osoba u BiH u 2014. godini iznosila 5,1 milijardu maraka, dok je u prošloj godini ta cifra pala na 4,4 milijarde KM, što predstavlja smanjenje od 13,99 odsto.

Pored toga, ovi statistički podaci pokazuju da su investicije u nova stalna sredstva u 2014. godini iznosile 4,7 milijardi KM, dok su u prošloj godini dostigle cifru od tek četiri milijarde maraka, što predstavlja smanjenje od 15,74 odsto.

Inače, u prošloj godini se najveći dio investicija u stalna sredstva odnosio na ulaganja u mašine, opremu i transportna sredstva, a potom u građevinske objekte i prostore, za razliku od 2014. godine kada je evidentirana obrnuta situacija i ulaganja u građevinske objekte i prostore su bila veća od ulaganja u mašine, opremu i transportna sredstva.

Posmatrano prema djelatnosti investitora, najveća ulaganja u ukupnim investicijama u prošloj godini je imala prerađivačka industrija i to 20,01 odsto, a zatim trgovina na veliko i malo 16,31 odsto, te javna uprava i odbrana 13,93 odsto i proizvodnja i snabdijevanje električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija sa 8,63 odsto, dok su najmanja ulaganja zabilježena kada su u pitanju informacije i komunikacije od 7,47 odsto. Slična situacija je i kod udjela u ostvarenim investicijama u nova stalna sredstva u 2015. godini, gdje opet prednjači prerađivačka industrija sa udjelom od 20,04 odsto, dok su na začelju opet informacije i komunikacije sa 8,18 odsto.

Saša Trivić, potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca RS i direktor pekarsko-slastičarskog preduzeća “Krajina klas” Banjaluka, rekao je da postoje dva uzroka za pad investicija domaćih firmi u stalna sredstva.

“Prvi razlog je taj što domaće firme imaju sve manje novca za investicije, a drugi je strah od investiranja. Iz razgovora sa kolegama sam zaključio da mnogi zbog političke situacije generalno u BiH izbjegavaju investicije, a i boje se svjetske ekonomske krize“, rekao je Trivić.

Prema njegovim riječima, dio firmi zbog povećanja troškova, kako od strane države tako i zbog povećanja cijena sirovina i ostalog, sve lošije posluje, tako da nema mogućnosti za investiranje.

Iz Agencije za statistiku BiH pojašnjavaju da su podaci o ostvarenim investicijama pravnih osoba u BiH u prošloj godini prikupljeni posebnim godišnjim izvještajem o investicijama za 2015. godinu. Obveznici podnošenja ovog izvještaja su pravne osobe registrovane na teritoriji BiH, ukoliko su bile neposredni investitori, gdje se pod pojmom pravne osobe podrazumijevaju nefinansijska i finansijska preduzeća, budžetski korisnici i neprofitne organizacije. Ovo istraživanje je, kako su naveli, sprovedeno na potpunom obuhvatu pravnih osoba. (Nezavisne novine)