U subotu, 28. oktobra 2017. godine, u hotelu B&M u Livnu svečano je potpisan ugovor o partnerstvu o izgradnji „VE Široka Draga“ i početku istražnih radova potrebnih za izgradnju reverzibilne Hidroelektrane „RHE Široka Draga“ na području Kamešnice.
Ugovor o partnerstvu su potpisali Pero Vrdoljak, predsjednik uprave firme „IMRES smart greenergy d.o.o. iz Livna i predsjednik uprave firme Enprode iz Istanbula Yüksel GÜLER.
Potpisivanju partnerskog ugovora, među ostalim, prisustvovali su predsjednik Vlade Hercegbosanske županije Ivan Jozić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Vlade Hercegbosanske županije Ivica Brešić i predsjednik Općinskog vijeća Tomislav-Grad Luka Krstanović, saopćeno je iz Vlade HBŽ.
Prema potpisanom ugovoru firma iz Istanbula će projektirati i finansirati projekat do izgradnje vjetroparka na Kamešnici kod prevoja Široka Draga na granici između općina Livno i Tomislav-Grad.
Već je počela izgradnja pristupnog makadamskog puta do lokacije u dužini od 9 km. Na temelju dosadašnjih istraživanja i elaboratu predviđen je 51 megawat instalirane snage, a u ugovoru je potpisan i početak istražnih radova na projektu reverzibilne hidroelektrane Široka Draga koja bi vodu iz Buškog jezera pozajmljivala i dizala na drugo jezero na nadmorskoj visini od 1050 metara. Po potrebi voda bi se vraćala u Buško jezero i u povratku vode bi se proizvodila električna energija.
Kapacitet reverzibilne hidroelektrane bi imao instaliranu snagu kapaciteta 1120 megawata instalirane snage i bila bi najveća takva reverzibilna hidroelektana u jugoistočnoj Europi i služila bi za balansiranje mreže električnog napona za taj dio Europe, pa i za cijelu Europu. Do ovoga se došlo u razgovorima i dogovorima sa europskim prenosnim sistemom za električnu energiju ENCOI i pod pokroviteljstvom neprofitabilne organizacije CREM EUROPE.
Vrijednost investicije iznosi milijardu i 600 miliona eura i osigurala je tu investiciju firma Enprode iz Turske. U realizaciji ovog projekta bi bilo zaposleno do 3000 ljudi, a nakon završetka projekta posao bi dobilo 50-ak visokoobrazovanih osoba s tehničkim smjerovima. Gradnja bi trebala trajati između 3-5 godina.
Prije početka realizacije projekta trebaju najprije početi geodetska ispitivanja i kartografiranje terena u omjeru 1:500 i 1:1000. Nakon potpisivanja partnerskog ugovora ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Hercegbosanske županije Ivica Brešić je, uz ostalo, rekao: „Deseci koncesija su izdani u našoj županiji, međutim ovo je jedna od rijetkih na kojima se konkretno radi da strani investitor iz Turske koji plaća razvoj uplaćuje sredstva za razvoj tog projekta na području općina Livno i Tomislav-Grad.”
Imamo rezultate kod novouposlenih, a očekujemo da će se razvojem tog projekta steći uvjeti za takvu jednu veliku investiciju na potencijalu Buškog jezera kojeg imamo već 30 godina, naglasio je ministar Brešić.
Predsjednik uprave „IMRES smart greenergy d.o.o. iz Livna Pero Vrdoljak poslije potpisivanja ugovora o partnerstvu je izjavio: „Na tome se pošlo raditi prije 8-9 godina i sada dolazi do realizacije. Lokalna zajednica imat će jako puno dobiti. Bit će osiguran stabilitet opskrbom električne energije, a imat će i veliki udio u dobiti od proizvodnje električne energije.”
Yüksel GÜLER, predsjednik uprave firme Enprode iz Istanbula, novinarima je izjavio, uz ostalo, „Lokacija za ovaj projekat je jedinstvena i tu je ogroman potencijal za proizvodnju električne energije za kojom je velika potražnja u susjednim državama.”