Unatoč strogim karantinskim mjerama zbog pandemije koronavirusa, Indija i Pakistan planiraju djelimično otvoriti neke dijelove svojih ekonomija kako bi ublažili finansijski uticaj obustave rada u cijeloj regiji.
U Indiji, koja je pod 21-dnevnim karantinom, milioni ljudi ostali su bez posla. Svjetska banka predviđa da će se ekonomski rast zemlje smanjiti na 1,5 posto u fiskalnoj godini koja je započela 1. aprila. To bi bio najslabiji tempo u tri decenije.
Nekoliko država već je zatražilo produženje obustave, iako podržavaju manje snažne mjere. Karantin završava u ponoć u utorak, a premijer Narendra Modi trebao bi donijeti odluku o tome treba li ga produžiti.
Broj slučajeva koronavirusa u Indiji premašio je 9.152 (uključujući 308 smrtnih slučajeva). Neimenovani vladin izvor rekao je Reutersu da je Modi tražio od svog kabineta da smisli planove za otvaranje nekih ključnih industrija (proizvodnja automobila, tekstil, odbrambeni i elektronički sektor), jer je u pitanju egzistencija miliona ljudi. Firme bi mogle započeti sa četvrtinom svog poslovanja, osiguravajući socijalnu distancu, rekao je izvor.
Glavni ministar sjeverne indijske države Haryana Manohar Lal Khattar, rekao je da planira svoju državu podijeliti u tri zone.
„U zelenoj zoni malim i srednjim industrijama biće dozvoljeno da započnu s radom, pod uslovom da budu preduzete sve mjere zaštite. Želimo da male industrije najprije počnu raditi sa smanjenim kapacitetom “, rekao je Khattar.
I Pakistan razmatra ublažavanje mjera
U međuvremenu, u Pakistanu zapovjedno i nadzorno tijelo zemlje na čelu s premijerom Imranom Khanom, sastavljeno od civilnog i vojnog vodstva, treba odlučiti hoće li produžiti obustavu rada širom zemlje nakon 15. aprila.
Dva ministra kabineta rekla su Reutersu da će sastanak iznijeti plan za ponovno otvaranje nekih industrija u fazama, uglavnom građevinarstva i izvoznih kompanija. Vlasnici preduzeća morat će osigurati sve sigurnosne mjere i osigurati dezinfekciju u svojim tvornicama, rekli su ministri i dodali da će im biti omogućeno da rade samo sa smanjenom radnom snagom.
Reuters / D.H.