Nakon niza događaja u posljednje vrijeme može se postaviti pitanje ide li jedan od najpoznatijih bh. brendova – sarajevska Drina – ka nestanku, zajedno s drugim proizvodima Fabrike duhana Sarajevo.
BiznisInfo donosi šta trebate znati o dešavanjima u FDS-u.
Otpuštanje skoro svih radnika
Fabrika duhana Sarajevo je, kako su jutros mediji objavili, donijela odluku da otpusti 218 radnika, odnosno kompletnu radnu snagu, što znači da će u firmi ostati samo nekoliko rukovodilaca. Istovremeno, kompanija je najavila da će se prestati baviti proizvodnjom i prodajom cigareta. Iz ove kompanije nisu komentarisali niti demantovali medijske izvještaje.
Osnivanje nove kompanije
Ono što se zna je da je osnovana nova kompanija koja se također zove FDS, i na koju će biti preneseno poslovanje Fabrike duhana Sarajevo. Razlika je u tome što je nova kompanija društvo ograničene odgovornosti, a stara dioničko društvo.
Nova kompanija je, dakle, u 100 postotnom vlasništu FDS-a i neće imati druge dioničare. Nije poznato kakve su namjere s novom kompanijom niti da li će ona preuzeti radnike.
Pad prihoda
Prihodi FDS-a padaju već godinama. FDS je u prošloj godini zabilježio poslovne prihode od 26,72 miliona KM, što je za 19 posto manje nego godinu ranije. Prošlogodišnji prihodi čine tek trećinu onih koji su ostvareni 2010. godine. Do pada prihoda došlo je, između ostalog, zbog rasta akciza na duhanske proizvode i rastućeg crnog tržišta.
Iz FDS-a nedavno su priznali da su ukinuli drugu smjenu i prepolovili proizvodnju zbog neisplativosti.
Finansijski gubitak
Firma je lani poslovala pozitivno zbog „prodaje stalnih sredstava“, ali je ostvarila gubitak od poslovanja, odnosno od duhanskog biznisa, od preko 4 miliona KM. To govori da se proizvodnja i prodaja cigareta ovoj kompaniji jednostavno više ne isplate.
Ulazak BAT-a i CID-a
Podsjetimo, British American Tobacco (BAT) kupio je u septembru 2016, preko austrijske firme CID Adriatic Investments GmbH (CID), 39,9 posto dionica Fabrike duhana Sarajevo (FDS) koje su pripadale Vladi Federacije. Udio Vlade FBiH je plaćen 42,7 miliona KM.
CID je ostao vlasnik dionica i postepeno povećavao svoj udio do 78,7 posto, koliko danas ima.
BAT nikad nije preuzeo dionice ali je, kako je saopšteno u januaru 2017., postigao dogovor s CID-om o preuzimanju duhanskog dijela poslovanja FDS-a. BAT je tada najavio da će preuzeti sve duhanske brendove i maloprodajno poslovanje (Tobacco Press).
Maloprodajna mreža
BAT je, kako je i najavljeno, preuzeo maloprodajnu mrežu, odnosno lanac kioska Tobacco Press, i pripojio ga svojoj firmi iNovine. Zajedno s lancem trafika Lafka kojeg je preuzeo od Bulgartabaca, stvorio je najveću maloprodajnu mrežu u BiH.
Jednokratni prihod od 70 miliona KM
Fabrika duhana Sarajevo prošle godine je ostvarila jednokratni prihod od prodaje stalnih sredstava od 70 miliona KM. Nije objašnjeno šta je prodato za taj iznos, i jedino je logično da je riječ upravo o prodaji maloprodajnog lanca i brendova BAT-u.
Misteriozni kupac dionica
Kako smo rekli, CID i BAT uspjeli su doći do 78,7 posto dionica FDS-a. Osim njih, nedavno se pojavio još jedan značajan investitor. Nije poznato o kome je riječ jer se na listama dioničara pojavljuje preko skrbničkog računa u Raiffeisen banci.
On je krajem prošle godine počeo kupovati pakete dionica i to je nastavio činiti sve do ovih dana, da bi došao do udjela od 9,6 posto. Za dionice je izdvojio više miliona KM. Investitor je masno plaćao udjele pa je vrijednost dionice porasla s 80 na preko 100 KM.
Vlasništvo u bankama i fondovima
Fabrika duhana Sarajevo ima vlasništvo u više banaka i fondova. Većinski je vlasnik Vakufske banke s 73,2 posto dionica, dok u Privrednoj banci ima preko 9 posto.
FDS ima oko četvrtine vlasništva u fondu Bonus, koji pak ima 23 posto vlasništva u firmi Igman, najvećoj domaćoj kompaniji iz vojne industrije.
Autor: BiznisInfo