Industija alata Trebinje, jedno od malobrojnih preduzeća u regionu koje je opstalo u metalopreradi, i dalje drži korak na svjetskom tržištu.
Mladi neće za mašinu i industrijske plate koje su ispod 1.000 maraka. Dragan Kuljić koji 40 godina druguje sa mašinom nastavit će i kada ode u penziju jer posla ima.
Proizvodnju drže radnici koji radno iskustvo mjere decenijama. Zbog niskih primanja i male penzije, Ljubomir Јevrić produžio je radni angažman.
Zaposleno je oko 400 radnika, a plate zavise od učinka. Za to vrijeme, veliki broj proizvodnih mašina stoji, a konkurs za prijem novih radnika stalno je otvoren. Po potrebi, na mašinama su angažovani i inženjeri.
U upravi kažu da problem radne snage dijele sa drugim branšama. Uprkos svim poteškoćama, alati stižu do ino kupaca. Do sada je ugovorena proizvodnja u vrijednosti od skoro šest miliona maraka.
Poslije 30 godina Industrija alata izišla je iz “ropstva” starih dugovanja, radni staž povezan je svim radnicima, izvijestio je RTRS.
– Imali smo 15-ak godina taj vakuum, neriješen privatizacioni ugovor, hipoteke nad imovinom, nismo mogli da ulažemo u opremu i uslove rada. Sada su se stvorile neke nove mogućnosti – izjavila je direktor SL Industrija alata Trebinje Јovanka Uljarević.
A to su, kaže Uljarevićeva, nove investicije i nabavka procesne opreme. Sve će zavisiti od kretanja cijena uvoznog repromaterijala, koji je poskupio više od 40 odsto, cijene struje i drugih ulaznih komponenti.
Očekuju i bolju korelaciju sa nadležnim institucijama, kako bi bili smanjeni nameti na proizvodnju, a novac preusmjeren za radnička primanja.