Dok Trump ne krije da želi kupiti cijelo ovo ostrvo, ono ujedno želi nezavisnost od Danske
Grenlandski premijer Mute Egede u svom je novogodišnjem obraćanju naglasio želju stjecanja nezavisnosti od Danske, nekadašnjeg kolonijalnog vladara, što pokazuje značajnu promjenu retorike oko budućnosti arktičkog ostrva.
Govor 39-godišnjeg premijera dogodio se nakon što je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump iskazao želju za „vlasništvom i kontrolom” nad Grenlandom. Egede želi saradnju Grenlanda s drugim državama.
– Krajnje je vrijeme da sami napravimo taj korak i oblikujemo našu budućnost, i u pogledu toga s kim ćemo sarađivati i ko će biti naši trgovinski partneri – rekao je.
Pokret za nezavisnost proteklih godina jača na Grenlandu, dijelom i zbog otkrića ponašanja danskih vlasti tokom 20. stoljeća, poput prisilne kampanje kontracepcije šezdesetih, prenosi Hina.
Grenland je bio danska kolonija do 1953., a sad je samoupravni teritorij Danske. Pravo na proglašenje nezavisnosti putem referenduma stekao je 2009. godine. Grenlandska vlada je 2023. predstavila svoj prvi nacrt ustava.
– Historija i trenutne okolnosti pokazali su nam da saradnja s Kraljevinom Danskom nije uspjela u postizanju potpune jednakosti – kazao je Egede.
– Sad je vrijeme da naša zemlja poduzme idući korak. Kao druge države u svijetu, moramo raditi na uklanjanju prepreka saradnje koje možemo opisati kao okove kolonijalizma, te ići prema naprijed – dodao je.
Naglasio je da je na stanovnicima Grenlanda da odluče o neovisnosti, no nije otkrio kad bi se glasanje moglo održati.
Iako većina od 57 hiljada stanovnika Grenlanda podržava nezavisnost, postoje podjele oko trenutka kad bi se ona trebala proglasiti te o potencijalnim posljedicama takve odluke na životni standard.
Grenlandska vlada je dva puta odbila Trumpove ponude da kupi ostrvo, 2019. i ponovno prošle godine.
Egede je poručio da je „Grenland njihov”, da „nije na prodaju niti će ikada to biti”.
U svom govoru nije spomenuo Trumpa ni SAD. Prijestolnica Grenlanda Nuuk bliža je New Yorku nego Kopenhagenu.
Usprkos velikim zalihama minerala, nafte i prirodnog plina, ekonomija Grenlanda i dalje je krhka i veoma ovisna o ribarstvu i danskim subvencijama.
Ostrvo će održati parlamentarne izbore prije 6. aprila.