Hoće li najsiromašnijim zemljama svijeta biti odobren moratorij na otplatu duga

0

Predstavnici vodećih svjetskih ekonomija iz Grupe Sedam (G-7) saglasni su sa privremenom obustavom otplate duga za najsiromašnije svjetske zemlje, ali samo ako se i vlade iz grupe G-20 također slože, izjavili su u utorak ministri finansija G-7.

U zajedničkoj izjavi ministri finansija i predstavnici centralnih banaka rekli su da su spremni pružiti “vremenski ograničenu obustavu plaćanja duga na bazi službenih bilateralnih potraživanja za sve zemlje koje ispunjavaju uvjete za koncesijsko finansiranje Svjetske banke” ako im se pridruže Kina i druge zemlje u glavnim ekonomijama G-20, a prema dogovoru sa grupom kreditora Pariskog kluba.

“Nema sumnje da će se globalna ekonomija naći pod pritiskom pandemije koronavirusa”, rekao je novinarima japanski ministar finansija Taro Aso nakon što je prisustvovao telekonferenciji, prenijela je agencija Reuters.

Ranije u ponedjeljak, direktor Svjetske banke Axel van Trotsenburg rekao je da agencija vidi “ogromnu spremnost” službenih bilateralnih kreditora da obustave plaćanje duga najsiromašnijim svjetskim zemljama kako bi se one mogle fokusirati na borbu protiv pandemije koronavirusa.

Pomoć najsiromašnijim

Rekao je da zemlje G-20 i G-7 u velikoj mjeri podržavaju poziv Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) da privremeno zaustave plaćanje duga.

“Svi razumiju da moramo pomoći najsiromašnijim zemljama. Postoji ogromna spremnost – to niko ne dovodi u pitanje”, rekao je u intervjuu Reutersu. “Mislim da smo na dobrom mjestu da krenemo naprijed.”

Svjetska banka i MMF započeli su sa isplatom hitne pomoći zemljama koje se bore da obuzdaju širenje virusa i ublaže njegov ekonomski uticaj. Oni su 25. marta prvi put objavili poziv za olakšanje duga, ali Kina – glavni kreditor – i druge zemlje G-20 formalno nisu podržale taj prijedlog.

Ekstremno siromaštvo

Dvije institucije pozivaju Kinu i druge velike kreditore da od 1. maja obustave otplate duga za zemlje sa liste Međunarodnog udruženja za razvoj (IDA) u kojima živi četvrtina svjetskog stanovništva i dvije trećine svjetskog stanovništva koje živi u ekstremnom siromaštvu.

Sa kombinovanim bruto domaćim proizvodom (BDP) od oko 2 biliona dolara, te zemlje suočavaju se sa službenim obvezama bilateralnog servisiranja duga od 14 milijardi dolara do kraja 2020. godine, procjenjuje Svjetska banka.

MMF je u ponedjeljak najavio prvi krug grantova za smanjenje dugovanja za 25 svojih najsiromašnijih zemalja članica, uključujući Afganistan, Mali, Haiti i Jemen.

Sredstva će pokriti plaćanje duga tih zemalja Fondu u narednih šest mjeseci, ali MMF potiče zemlje donatore da više nego udvostruče 500 miliona dolara dostupnih u njegovom Fondaciji za zaustavljanje i oslobađanje od katastrofe kako bi mogla produžiti otplatu duga za pune dvije godine.

Svjetska banka već je odobrila 2,1 milijardu američkih dolara za hitno finansiranje za 32 zemlje kako bi odgovorile na krizu COVID-19, a odluke o još 40 očekuju se ovog mjeseca.

D. Hadžić