Bez socijalnog dijaloga Vlada RS-a utvrdila je diferencirane iznose minimalne plate za 2025. godinu, koji iznose od 900 pa do 1.300 KM. Međutim, u javnosti su se već pojavile brojne nedoumice kako će to izgledati u praksi.
Prvi su se oglasili sindikalisti, oni upozoravaju kako može doći do zloupotreba u okviru sistematizacije radnih mjesta. Iz Unije poslodavaca ističu kako je sistematizacija zakonska obaveza svakog većeg privrednog subjekta kao i da su donijete u skladu sa Zakonom o radu.
Vlada je presjekla i utvrdila minimalac za 2025. godinu, koji je veći od 50 pa čak do 400 maraka nego prošlogodišnji, a ostao je isti samo za nekvalifikovane i polukvalifikovane radnike. Novim iznosom najnižih plata nisu zadovoljni u Savezu sindikata i upozoravaju na zloupotrebe.
Poslodavcima je, kažu, data mogućnost da sistematizacijom radnih mjesta mijenjaju stručnu spremu neophodnu za obavljanje poslova u svojim preduzećima. Ovo, praktično, znači da će plata zavisiti od opisa posla zaposlenog, a ne od stručne spreme radnika.
“Navešću samo primjer jednog trgovačkog centra gdje imamo radnike koji su završili trogodišnju i četvorogodišnju školu, a svi su trgovci. Poslodavac sistematizacijom može da propiše da su mu potrebni samo KV radnici, a one sa SSS prevesti na KV radna mjesta i imat ćemo situaciju da svi radnici u tom preduzeću imaju 950 KM start“, navodi Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS-a.
Iz Saveza sindikata kažu da su već dobili tri dopisa iz privatnih preduzeća, gdje je radnicima ponuđen novi ugovor. Tačnije, radnike s visokom pokušavaju da prebace na radna mjesta sa srednjom stručnom spremom. Takođe, smatraju da diferencirani iznosi najnižih plata najviše pogađaju radnike u privredi.
„Ova odluka nije stimulativna za KV radnike i radnike sa SSS, imajući u vidu da je njih 60 posto od ukupnog broja radnika u RS-u. Na koji način Vlada misli da će stimulisati učenike iz osnovnih škola da upisuju radnička i kvalifikovana zanimanja? Mislimo da je neophodno da se u aprilu treba priostupiti izmjeni odluke o najnižoj plati bar za KV radnike i SSS“, poručuje Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS-a.
Za Uniju poslodavaca nema ništa sporno. Objašnjavaju, sistematizacija radnih mjesta već postoji. Njih je moguće mijenjati samo ako je došlo do promjene tehnološkog procesa. Sprečavanje eventualnih manipulacija je na nadležnim inspekcijskim organima.
„Prilikom zapošljavanja svakog radnika poslodavac u prijavu u Poreskoj upravi, kada prijavljuje radnika, mora da napiše koju školsku spremu je završio i koja školska sprema je potrebna za to radno mjesto, što znači da će u budućnosti veliki teret primjene ove odluke Vlade RS-a biti upravo na Inspektoratu RS-a i Poreznoj upravi RS-a“, ističe Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca RS-a.
Da manipulacije neće biti oproštene poručuje i ministarka finansija Zora Vidović:
„Oni koji budu pomislili da smanjuju plate sigurno će biti smijenjeni, a pogotovo oni koji ne isplaćuju, tu nema govora!“
Ako je za utjehu, Vlada je prihvatila i Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u javnim ustanovama u oblasti zdravstva, koji će uticati na poboljšanje ekonomsko-socijalnog statusa radnika. Medicinske sestre i tehničari od januarske plate trebalo bi da dobiju povećanje od 100 maraka, a od aprila svi radnici u zdravstvu povećanje plata za 10 odsto. Koliko će to u moru poskupljenja osjetiti najbolje pokazuje bojkot kupovine koji je organizovan u petak širom Bosne i Hercegovine.
Izvor: Federalna.ba