Hoće li američke sankcije ugroziti izvoz oružja iz BiH?

0

Da li je izvoz naoružanja iz BiH u SAD, ali i ostale zemlje, pod znakom pitanja, logično je pitanje nakon što se pod američkim sankcijama našao ministar Staša Košarac, koji je na čelu Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a koje izdaje dozvole za izvoz proizvoda namjenske industrije.

Namjenska industrija u BiH bilježi odlične rezultate a najviše proizvoda je plasirano u Sjedinjene Američke Države.

Međutim, Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD (OFAC) u srijedu je na crnu listu sankcionisanih lica dodala još nekoliko imena iz RS, uključujući i Košarca.

– Sve transakcije sa blokiranim osobama su zabranjene, a osobe koje sarađuju sa njima mogu se suočiti sa sankcijama – ističe se u saopštenju, pišu Nezavisne novine.

Zakon o kontroli vanjskotrgovinskog prometa oružja, vojne opreme i roba posebne namjene je jasan. U njemu se navodi da Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH izdaje dozvolu za izvoz, uvoz i brokering oružja i vojne opreme.

Ministarstvo, prethodno, traži saglasnost Ministarstva inostranih poslova, Ministarstva bezbjednosti i Ministarstva odbrane BiH, a po potrebi može tražiti prethodno mišljenje i od drugih organa i institucija BiH.

– Izvoz i uvoz oružja i vojne opreme, brokering te izvoz i uvoz usluga u vezi s oružjem i vojnom opremom može se obavljati samo na osnovu dozvole koju izdaje Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa  BiH – doslovno piše u zakonu.

I Ðuro Kozar, vojno-politički analitičar, kaže da dozvolu za izvoz naoružanja, koje se proizvodi u BiH, daju četiri ministarstva – Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvo inostranih poslova, Ministarstvo bezbjednosti i Ministarstvo odbrane BiH.

– E sad, za sve te dozvole potpisnici su ministri. Sad je zaista vrlo upitno ko će potpisivati dozvolu iz Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kad je ministar Košarac na crnoj listi? Tu postoje dvije varijante. Prvo, da potpisuje neko ko je zamjenik ministra. Ili, pak, da se u dogovoru sa Amerikancima izostavi Ministarstvo vanjskih poslova u tom cijelom postupku – rekao je Kozar za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, sada je na Vijeću ministara da odredi šta dalje.

– Jer, ne bi valjalo da sada zbog takve situacije na bilo koji način negativne posljedice snosi namjenska odnosno vojna industrija u Federaciji i u Republici Srpskoj, pogotovo što je, recimo, namjenska industrija u FBiH jako oslonjena na izvoz u SAD – rekao je Kozar.

Kako dodaje, vlast u BiH što prije treba riješiti ovu situaciju,  kako namjenska industrija ne bi ispaštala.

– Pogotovo što su to sad ogromni devizni uspjesi i što je veliki broj firmi dobio značajne prihode – poručuje Kozar.

Almin Mališević, sekretar Grupacije namjenske industrije u FBiH Privredne komore FBiH, kaže da bez dozvola nema izvoza naoružanja.

– A zakon je rekao ko to potpisuje. Ali, vidite, ne mislim da može doći do bilo kakvog zastoja u funkcionisanju – rekao je Mališević za “Nezavisne novine”.

Iz ministarstva kojim rukovodi Košarac još nismo dobili odgovore na pitanja. Treba naglasiti još jednu zanimljivu situaciju, a to je kako će sada, u oblasti izvoza, funkcionisati kompanije namjenske industrije kao što su “Pretis” i “Binas” u kojima ima značajnog udjela američkog kapitala.