Španija i Italija najteže su pogođene pandemijom koronavirusa od svih zemalja u Evropi, ali će Španci biti ti koji će više osjetiti uticaj pandemije na povećanje nezaposlenosti, pokazuju podaci Međunarodnog monetarniog fonda.
Očekuje se da će situacija kada su u pitanju radna mjesta ove godine biti gora u Španiji nego u Italiji. Stopa nezaposlenosti u ovoj zemlji mogla bi dostići 20,8% što je značajan porast u odnosu na oktobarsku prognozu od 13,2%, pokazao je najnoviji izvještj World Economic Outlook.
Sa druge strane, stopa nezaposlenosti u Italiji prema novim prognozama biće 12,7%, što je takođe povećanje od oktobarske procjene koja je iznosila 10,3%.
„Problem u Španiji je što imaju mnogo veći udio radnika sa privremenim ugovorima. U prethodnoj krizi takođe smo vidjeli vrlo brz rast nezaposlenosti, pri čemu su zaposlenici na privremenom ugovoru nosili najveći teret“, rekla je za CNBC Maartje Wijffelaars, viša ekonomistica u holandskom RaboResearchu.
Španija se tokom godina borila s velikom nezaposlenošću i to je bila je jedna od glavnih ostavština krize državnog duga iz 2011. Na vrhuncu te krize, više od 26% španskog radnog stanovništva bilo je bez posla. Nasuprot tome, stopa nezaposlenosti u Italiji nije premašila 13%, prema podacima ureda za statistiku EU.
Tržište nesigurno i prije pandemije
Iako je Španija uspjela sniziti te brojke, tržište rada ove zemlje već je bilo u nesigurnijoj situaciji u odnosu na Italiju prije nego što je pandemija izbila. U februaru je 13,7% španskih radnika bilo nezaposleno u odnosu na njih 9,8% u Italiji.
Obje su zemlje u martu uvele mjere restrikcije i obustavu rada u mnogim djelatnostima kako bi zaustavile širenje Covid-19. Ove mjere zaustavile su ekonomsku aktivnost jer je ljudima bilo dopušteno da izađu napolje samo kako bi kupili namirnice i lijekove.
“Očekujemo da će šok u prvom tromjesečju biti gori za Italiju, nego za Španiju, jer je epidemija pogodila Italiju ranije u toku godine, a mjere zaključavanja provedene su ranije”, rekao je Wijffelaars.
Međutim, dodala je da će ekonomski šok u drugom tromjesečju biti veći u Španiji “jer su najteže pogođeni sektori poput turizma i ugostiteljstva važniji za špansku nego za italijansku ekonomiju”.
Madrid će pokazati odgovornost
Međutim, neki su ekonomisti optimistični da će vlada u Madridu znati kako da se uhvati ukoštac sa ekonomskim uticajem pandemije.
“Očekujem da će vlasti pokazati odgovornost pri pokušajima izlaska iz ove krize kada je u pitanju ekonomija”, rekla je Anna Rosenberg, šefica za Evrope i Veliku Britaniju u think-tanku Signum Global.
Kazala je da je kontroverzni korak Španije da ponovo pokrene neke građevinske radove i industrijsku proizvodnju u utorak “očito ekonomska odluka”.
Madrid je najavio trenutni fiskalni impuls od 8,8 milijardi eura (9,6 milijardi dolara). Za usporedbu, Rim je uložio 16 milijardi eura u neposredne fiskalne stimulacije. Italija također ima veći fiskalni poticaj u obliku odgoda i drugih mjera likvidnosti.
Italija ima odnos duga prema BDP-u od oko 130%, dok Španija ima nešto manje od 100%.
B.Š.