I u prošloj godini Ugljevik je prednjačio u odnosu na ostale opštine Republike Srpske po prosječnoj plati. Tamo kažu – to je zbog visokih plata u Rudniku i Termoelektrani. To je, jednostavno, tako, pričaju i sadašnji i bivši radnici.
“Dobre su plate, u odnosu na ostale. Ja sam zadovoljan, ali mnogi nisu koji ne rade. Ali ne mogu svi ni raditi kod nas”, rekao je zaposlenik u RiTE Ugljevik Nenad Josipović.
“Ja sam bila prezadovoljna dok smo radili, i danas sam zadovoljna samo da sam zdrava”, rekla je penzioner Ružica Lazić.
Na zaradu se ne žale ni privatnici. Vlasnica frizerskog salona Mirjana Ličanić Jovanović, salon je otovorila prije godinu dana i kaže da ima posla. Zaradila bi mnogo više da dažbine nisu previsoke.
“S obzirom da je Ugljevik manji gradić i ima dosta frizerskih salona i svi dobro rade. Svako ima svoje mušterije i ja sam što se tiče posla, prezadovoljna”, rekla je vlasnica frizerskog salona Mirjana Ličanić Jovanović.
Ostali se snalaze kako znaju i umiju. Ivan je poljoprivrednik, ali ne zaradi dovoljno pa mora da nadniči. Đorđe jedva krpi kraj s krajem.
“Radim u BORS-u u Preoprodu za 420 maraka. To je sramota!”, rekao je ratni vojni invalid Đorđe Nikolić.
“Ja sam, dobro meni. Ja sam zadovoljan. -Znači, može se živjeti?-More ko hoće raditi”, rekao je poljoprivrednik Ivan Perić.
Da se u Ugljeviku, ipak, živi nešto bolje nego u drugim opštinama Republike Srpske smatra i načelnik . Ali priznaje da se bore da smanje nezaposlenost, posebno mladih.
“Mi činimo sve da zadržimo mlade na ovom prostoru. Imamo strategiju razvoja, koja je uglavnom definisana na proizvodnju električne energije, i na poljoprivredi na ovim prostorima. Imamo pozitivne primjere dolaska ljudi sa strane iz inostranstva koji su otvorili ovdje određene uslužne i poljoprivredne pogone”, rekao je načelnik opštine Ugljevik Vasilije Perić.
I to bi moglo da pripomogne. Statistika kaže da je od 16.500 stanovnika, koliko ih ima u Ugljeviku, na evidenciji Zavoda za zapošljavanje njih 2.000. (ATV)