Osiguravajuća društva isplatila su stanovnicima RS za 11 mjeseci 2016. godine 54,5 miliona maraka odštete i bilježe njen rast.
Većina isplaćenog iznosa odnosi se na ugovore o neživotnim osiguranjima. Osiguravajuće kuće su na osnovu tih vrsta osiguranja isplatile 45,8 miliona, a na osnovu ugovora o životnom osiguranju 8,70 miliona maraka.
Direktor Agencije za osiguranje RS Slaven Dujaković kazao je da je odnos iznosa isplaćenih obaveza na osnovu ugovora iz tih osiguranja u skladu sa strukturom premije osiguranja i starosnom strukturom portfelja ugovora o životnom osiguranju.
U kategoriji neživotnih osiguranja najveći iznos odštete građani su naplatili na osnovu osiguranja od auto-odgovornosti – 28,40 miliona KM. Slijedi kasko osiguranje sa 7,5 miliona, osiguranja nezgode sa 4,6 miliona, imovine od požara i prirodnih sila sa 2,7 miliona i osiguranje ostalih vrsta štete na imovini sa 1,9 miliona KM.
– Iznos isplaćenih obaveza na osnovu ugovora iz tih osiguranja zavisi od ugovorenog pokrića i karakteristika pojedinih vrsta osiguranja – kazao je Dujaković.
Predsjednik Skupštine Udruženja društava za osiguranje RS Milomir Durmić rekao je da osiguravajuća društva bilježe trend rasta isplaćenih odštetnih zahtjeva i da je razlog za to povećanje premije u osiguranju.
– Povećanje premije u osiguranju prati trend rasta isplate odštetnih zahtjeva. Sva osiguravajuća društva u RS u 2016. godini bila su likvidna uključujući i “Krajina osiguranje”, u kojem je uvedena vanredna uprava. Svi osiguranici su bili na vrijeme obeštećeni – naveo je Durmić.
Govoreći o rezultatima osiguravajućeg sektora u prošloj godini Durmić je ocijenio da je zabilježen trend rasta premije osiguranja za devet odsto u odnosu na 2015. godinu.
– Najveće povećanje je zabilježeno u oblasti životnog osiguranja, a manje u neživotnim. Trend rasta primjetan je i u obaveznim osiguranjima. Izvjesno je da tržište osiguranja bilježi trend rasta, ali to je još nedovoljno u odnosu na zemlje u okruženju – kazao je Durmić.
Fingirana šteta
Milomir Durmić je rekao da se osiguravajuća društva i dalje bore sa fingiranim štetama.
– Uvijek postoje nesavjesni građani koji pokušavaju da pomoću lažirane dokumentacije naplate određeni iznos štete, iako je nisu pretrpjeli. Zbog toga osiguravajuće kuće pokreću i krivične prijave protiv tih pojedinaca – naveo je Durmić.
Iznos isplaćene odštete za 11 mjeseci
* 45,8 miliona KM – neživotno osiguranje
* 8,70 miliona KM – životno osiguranje
Isplaćeni iznos odštete
* 28,40 miliona KM – osiguranje auto-odgovornosti
* 7,5 miliona KM – kasko osiguranje
* 4,6 miliona KM – osiguranje nezgode
* 4,6 miliona KM – osiguranje imovine
Glas Srpske