Građani najviše vjeruju medijima

0

Građani i dalje najviše vjeruju medijima, a najmanje političarima i nadležnim institucijama, pokazalo je istraživanje Fondacije “Friedrich Ebert”, koje je predstavljeno danas na Svjetski dan slobode medija.

“Nema slobode medija gdje najveći funkcioneri države upućuju uvrede novinarima, seksističke i nacionalne prirode”, kazao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka.

Vukelić ističe da takvim ponašanjem političari šalju poruku u javnost da je potpuno normalno napadati novinare. Milkica Milojević, predsjednik Udruženja novinara BiH, težinu situacije iskazala je kroz zaključke svjetskih kuća kao što je “Freedom House”, koja tvrdi  da u posljednih 12 godina nije bilo lošijeg perioda globalno gledano za novinarstvo i novinare. “Nažalost, kada je situacija takva globalno, onda kod nas sigurno ne može biti bolja nego što je u razvijenim zemljama, nego samo još i gora”, kazala je Milojevićeva.

Dodala je da, koliko god profesija bila degradirana, novinari su još cijenjeni u krugovima u kojima se gleda poštenje, inteligencija i hrabrost. Klub novinara Banjaluka Svjetski dan slobode medija obilježio je predstavljanjem rezultata Fondacije “Friedrich Ebert” te diskusijom između novinara i političara. Istraživanje je pokazalo da građani najviše vjeruju medijima, a najmanje političarima, koje ujedno i proglašavaju najvećim krivcima za netačno izvještavanje novinara te kršenje novinarskih sloboda.

Većina ispitanika, njih 84,2 odsto, smatra da je sloboda medija u BiH malo ili gotovo nikako prisutna. Zabilježen je porast zadovoljstva ispitanika iz FBiH medijima i novinarima iz RS i to je podatak koji ranije nije zabilježen. Takođe više od 90 odsto ispitanika smatra da su napadi na novinare neprihvatljivi.

Obilježavanju Dana slobode medija u Banjaluci od političara prisustvovali su Srđan Todorović, član Izvršnog odbora Socijalističke partije, te Davor Šešić, poslanik Srpske demokratske stranke u Narodnoj skupštini RS. Šešić je istakao da građani s pravom najviše vjeruju medijima, jer se njima obraćaju kada žele da riješe svoje probleme prije nego institucijama, zato što su se uvjerili da će putem medija da ih brže i riješe. Tanja Topić, predstavnik Fondacije “Friedrich Ebert”, kazala je da istraživanja pokazuju da je BiH dostigla granicu zemalja koje se svrstavaju u djelimično slobodne.

“Novinari nemaju prostora da se specijalizuju za pojedine oblasti niti redakcije imaju mogućnosti da usavršavaju novinare, te je prisutan veliki deficit u pogledu specijalizovanih novinara, takođe novinari se nalaze u lošoj situaciji zbog niskih primanja”, kazala je Topićeva.