Gdje radi najviše bh. građana: Prednjače prerađivačka industrija, trgovina, javna uprava i obrazovanje

0

Prema posljednjim podacima Agencije za statistiku BiH, u našoj zemlji službeno je zaposleno 718.281 osoba, a i dalje najveći broj njih otpada na prerađivačku industriju, trgovinu na veliko i malo te javnu upravu.

Kako piše Dnevni list, BiH od rata do danas bije bitku sa nezaposlenošću, prema kojoj smo uvjerljivo najgori u Europi (nezaposleno je 536.684 osoba, stopa registrovane nezaposlenosti iznosi 42,9 posto).

Posao je danas postao privilegija, naročito ako zanemarimo “politička zapošljavanja”, te se ljudima koji danas u BiH imaju uspješne biznise, zapošljavaju i plaćaju radnike zaista treba dati sva moguća priznanja. Tim više ako znamo da, kako većina procjena pokazuje, ukoliko gledamo ukupnu zaposlenost, znači i “rad na crno”, u BiH radi tek oko 900.000 stanovnika.

Prema tome, situacija je i više nego kritična, obrazovne i privredne reforme su nam i više nego potrebne ukoliko ne želimo da nam se uruši sistem koji već godinama ionako preživljava jedino zbog finansijskih injekcija iz inostranstva.

Zaposlenost u BiH

Posljedni podaci o zaposlenosti pokazuju kako 140.690 osoba radi u prerađivačkoj industriji, a 131.064 ih radi u trgovini na veliko i malo, popravku motornih vozila i motocikala. Ovo su nažalost jedine dvije kategorije poslova koje zapošljavaju preko 100.000 radnika, a prve do njih su državne službe – tako na javnu upravu, obranu, obavezno socijalno osiguranje otpada 73.746 zaposlenih, a na obrazovanje njih 64.337.

Slijede zaposleni u djelatnostima zdravstvene i socijalne zaštite (48.991 radnika), prevoz i skladištenje (35.512), djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i usluživanja hrane (34.709), te u sektoru građevinarstva (33.151 osoba). Sve ostale djelatnosti su daleko iza pa je tako u na djelatnostima vađenje ruda i kamena zaposleno 18.279 osoba, u sektoru poljoprivrede, šumarstva i ribolova 16.574, u proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija 16.846, snabdijevanju vodom, uklanjanju otpadnih voda, upravljanju otpadom te djelatnostima sanacije okoliša 12.652, u sektoru informacije i komunikacije 18.308.

Nadalje, kada je u pitanju dio finansijske djelatnosti i djelatnosti osiguranje, zaposleno je ukupno 16.107 osoba, na poslovima oko nekretnina radi 2.693 radnika, stručne, naučne i tehničke djelatnosti 21.866, administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti 11.977, umjetnost, zabava i rekreacija 9.572 te ostale uslužne djelatnosti zapošljavaju 11.208 osoba.

Nužne istinske reforme

U cijelu priču aktivnije bi se trebala uključiti i država, koja bi kroz reforme morala olakšati poslovanje, smanjiti nepotrebne namete, odnosno na sve moguće načine olakšati poslovanje u BiH.

Politička stabilnost nužna je i za privlačenje inozemnih investicija, pa bi “balkanizacija” zemlje trebala napokon prestati, a istinski ući u fazu “europeizacije”. Isto tako, obrazovni sistem bi morao usko surađivati s realnim sektorom kako bi obučio i na tržište slao adekvatan kadar, koji će se moći zaposliti, a ne gomilati mlade ljude u srednjim školama i fakultetima za kojima nema interesa na tržištu rada.

Uz to, za ljude koji su na zavodima za zapošljavanje trebali bi osigurati prekvalifikaciju i doškolovanje kako bi bili što konkurentniji na tržištu rada. Izazova je svakako mnogo, svi se moramo mijenjati, od običnog građanina do vrhova vlasti, jer loše navike iz socijalizma jednostavno moramo ostaviti iza sebe, biti svjesni realnih tokova, zasukati rukave i prionuti na posao, piše Dnevni list.