Firma koja dovodi investiciju od 250 miliona KM već gradi jedan objekat u srcu Sarajeva

0

U Sarajevu bi naredne godine trebala početi realizacija projetka WTC Sarajevo i trajati tri godine. Procijenjena vrijednost investicije je 250 miliona KM.

WTC Sarajevo je poslovno-stambeni objekat koji će se graditi u ulici Zmaja od Bosne, na lokaciji koja trenutno služi kao parking, prema glavnoj saobraćajnici koja ide od Pofalića prema Marindvoru, piše BiznisInfo.ba.

Ovaj objekat će se nalaziti između zgrada Raiffaisen banke i Prirodno-matematičkog fakulteta.

Lokacija WTC-a (Foto: BiznisInfo.ba)

Trenutno je u toku izmjena regulacionih propisa kako bi gradnja ovog velikog projekta bila moguća, i oko toga se trenutno vodi velika debata u javnosti.

Inače, većinski vlasnik kompanije MDC d.o.o. Sarajevo, koja je nosilac licence, je Amer Bukvić. Bukvić je, podsjetimo, prvi Bosanac koji je izabran na listu 50 najuticajnijih svjetskih lidera u islamskoj ekonomiji prema izboru “Islamica 500” za 2018. godinu.

Lokacija WTC-a (Foto: BiznisInfo.ba)

Kompaniji MDC i samom Bukviću ovo ne bi bila prva velika investicija ove vrste u Sarajevu.

Ova kompanija već gradi stambeno-poslovni objekat Premier Park na Marindvoru, iza zgrade SCC-a, podsjeća BiznisInfo.ba.

Premier Park u izgradnji (Foto: BiznisInfo.ba)

Tačnije projekt Premier Park ima dva investitora, a to su MDC i firma Premier Investment Group d.o.o. Sarajevo. Vlasnici firme Premier Investment Group su Amer Bukvić i naš fudbaler Edin Džeko, koji imaju po 50 posto kapitala.

Budući izgled Premier Parka (Foto: BiznisInfo.ba)

Treba naglasiti da su WTC i Premier Park dva odvojena projekta.

O projektu WTC Sarajevu

Podsjećamo, tokom godišnjeg foruma WTCA-a, koji je održan od 26. do 29. oktobra u New Yorku, domaća kompanija MDC d.o.o. Sarajevo i Asocijacija svjetskih trgovinskih centara (WTCA) su potpisali ugovor o dodjeli WTC licence kompaniji MDC – sa svim pravima koji proizlaze iz pune licence, a vezano za poslovanje budućeg WTC Sarajevo kompleksa, kao i pružanja širokog spektra poslovnih usluga domaćima i regionalnim klijentima (privlačenje stranih investicija i omogućavanje nastupa i prodaja proizvoda i usluga bh. kompanija na međunarodnih tržištima).

Foto: BiznisInfo.ba

WTC Sarajevo će imati četiri podzemne etaže, dok će se nadzemno sastojati od većeg broja nižih segmenata zgrade, kaskadno razbijenih od P+3, P+5 i P+9, te uz jedan minimalni vertikalni istak do P+12 (dvanaest spratova) i to samo u jednom malom, centralnom dijelu zgrade.

Namjena prostora je 20 posto stambenog i 80 posto poslovnog sadržaja. Površina ove građevinske parcele je 14.630 kvadrata a tlocrtna površina 6.835 kvadrata. Bruto građevinska površina je 66.200 kvadrata od čega je 13.240 stambenog prostora sa 132 stambene jedinice, a 52.960 kvadrata predviđeno je za poslovni sadržaj.

Položaj i oblik WTC-a

WTC će biti dizajniran kaskadno i sa prodorima kroz zgradu kako se ne bi zaustavilo strujanje zraka.

Objekat će imati ekološku, zelenu fasadu i krov, a u okruženju objekta WTC Sarajevo će biti parkovi i implementirani prečišćivači zraka. Prilikom projektovanja zgrade vođeno je računa o preporukama iz Studije o zaštiti ventilacionih koridora i planovi gradnje su razvijani u odnosu na njih. Kompleks WTC Sarajevo, kako tvrde investitori, neće biti brana strujanjima zraka jer je položajno postavljen u pravcu strujanja sa manjim fasadnim površinama.