Agencija za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) i Vijeće stranih investitora BiH (FIC) jučer su uspješno održali javnu diskusiju pod nazivom “Zašto (ne) investirati u Bosnu i Hercegovinu?”, okupivši predstavnike privrednog sektora, donosioca odluka, međunarodne zajednice, te domaće i strane investitore.
Diskusija se fokusirala na ključne izazove s kojima se investitori suočavaju, uključujući pravnu nesigurnost, složen regulatorni okvir, nedostatak kvalifikovane radne snage, te zelenu tranziciju. Bilo je govora i o reviziji okolinskih dozvola, harmonizaciji propisa unutar BiH, EU regulativi. Poseban naglasak stavljen je na potrebu za intenziviranjem javno-privatnog dijaloga kako bi se osigurali povoljni uslovi za strane investicije i dodatno unaprijedila investiciona klima u zemlji.
Marko Kubatlija, direktor FIPA-e je istakao ovom prilikom da će Agencija nastaviti aktivno da se bavi rješavanjem svih barijera i administrativnih problema s kojima se susreću investitori i svi oni koji ulažu u ovu zemlju. Pozvao je investitore da nastave ulagati svoj kapital u BiH, jer prema zvaničnim podacima 80 posto investitora koji ulažu u ovu zemlju se vraća da reinvestira. “Imamo šta da ponudimo i s ovog današnjeg skupa želimo da pošaljemo jasnu poruku i uključimo nadležne institucije u proces ubrzavanja sudskih i administrativnih procedura”, naglasio je Kubatlija.
Sanja Miovčić, direktorica FIC-a, također se obratila prisutnima, ističući kako su članice Vijeća stranih investitora oči i uši ove zemlje na terenu. Oni posjeduju informacije iz prve ruke o tome kako poslovno okruženje funkcioniše u praksi, koji su pozitivni aspekti, a koji problemi, te u kojoj mjeri i na koji način se zakonodavstvo primjenjuje. Ove informacije su izuzetno važne za sve donosioce odluka u Bosni i Hercegovini jer je percepcija privrede o napredovanju reformi u različitim oblastima ključna, posebno s obzirom na kompleksnost i fragmentiranost našeg sistema.
Vijeće stranih investitora BiH i FIPA izrazili su zadovoljstvo uspješnošću događaja, istakavši da će nastaviti raditi na stvaranju bolje investicione klime u Bosni i Hercegovini i daljnjem podsticanju produktivnog dijaloga sa pojedinim ministarstvima u vezi sa nekim od najznačajnijih zakona, te jačanju saradnje između javnog i privatnog sektora.
Zaključak diskusije bio je da su investicije ključni pokretač ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine, ali da je nužno unaprijediti pravni i regulatorni okvir kako bi se stvorili uslovi za dugoročna i održiva ulaganja, te svakako intenzivirati dijalog sa predstavnicima vlasti.