Federacija je izgubila kontrolu nad Sarajevo osiguranjem, je li pravi trenutak za prodaju

0

Vlada Federacije BiH izgubila je kontrolu nad upravljačkim strukturama u Sarajevo osiguranju.

Iako je Federacija najveći pojedinačni dioničar u ovom osiguranju, ona više nema mogućnost upravljanja. Kontrolu nad firmom preuzeli su drugi dioničari predvođeni porodicom Hrvić iz Tešnja, vlasnicima AS Holdinga.

Federacija u Sarajevo osiguranju ima 45,5 posto dionica, a firma Master Capital, iza koje stoje Hrvići 14,9 posto, piše BiznisInfo.ba.

No, uprkos znatno manjem udjelu od onog koji ima Vlada, Rusmir Hrvić je zahvaljujući velikom iskustvu u ovakvim stvarima okrenuo druge manje dioničare na svoju stranu pa je preuzeo kontrolu nad firmom, najprije nad Nadzornim odborom gdje sada ima tri od pet članova (jedan od njih je i sam Hrvić), a potom i imenovanjem novog direktora.

Naime, voljom dioničara, smijenjen je dugogodišnji direktor Arif Kulić i postavljen novi Amel Memić. Vlada je pokušala ovo zaustaviti i osporiti. No, kako saznaje BiznisInfo.ba, novi direktor upisan je u registar kod Komisije za vrijednosne papire FBiH. Ova Komisija nadležna je da kontroliše regularnost svih odluka dioničkih društava, i ono što ona “aminuje” može se smatrati gotovom stvari.

Pitanje koje se sada postavlja jeste da li ima smisla dalje držati državni udio od 45,5 posto dionica u Sarajevo osiguranju, ili bi bolje bilo ove dionice prodati, odnosno izvršiti potpunu privatizaciju kompanije.

Ako Vlada već nema mogućnost upravljanja ovom firmom, korist se svodi na ubiranje dividende. No, ona nije naročito velika.

Neto dobit Sarajevo osiguranja u 2023. godini, posljednjoj za koju postoje cjeloviti podaci, iznosila je oko 2 miliona KM, a godinu prije toga nešto više od pola miliona marka.

Pritom treba imati na umu da Federaciji pripada manje od polovine toga, shodno procentualnom učešću u kapitalu. Dakle, ne radi se o zanemarivom, ali ni o previše bitnom iznosu.

S druge strane, razuđeno vlasništvo, a sada i raskol između vlasničke i upravljačke strukture, nisu dobra podloga za razvoj kompanije. Niko nema naročit interes za značajnija ulaganja u firmu čiji nije većinski vlasnik.

Vlada bi mogla ostvariti značajnu finansijsku korist od prodaje svog udjela, jer sigurno postoji više zainteresovanih kupaca. Na prvom mjestu, to bi vjerovatno bio sam Hrvić koji duže vremena pojačava svoj položaj u Sarajevo osiguranju. Osim toga, sigurno je da bi interes pokazale druge osiguravajuće kuće u FBiH.

Proteklih godina na ovom tržištu je bilo više akvizicija, pa je ono dobrim dijelom konsolidovano. Apetit za nove akvizicije i dalje postoji ali nema ponude jer su na tržištu uglavnom ostali samo veliki igrači. Trenutno je u FBiH registrovano deset osiguravajućih društava.

Ako bi skoro polovina udjela u Sarajevo osiguranju bila ponuđeno na prodaju sigurno je da bi bilo više zaintresovanih strana te da bi se mogla postići dobra cijena. Kupac tog dijela kasnije bi vjerovatno išao na kupovinu što većeg broja dionica od drugih dioničara.

S druge strane, za samu kompaniju bi bilo dobro da dobije većinskog vlasnika. Sarajevo osiguranje je, prema podacima za prošlu godinu, na 6. mjestu u Federaciji sa premijom od 75,7 miliona, dakle u donjem dijelu tabele. Ispred njega su jaki igrači ASA Central osiguranje, kao lider sektora, potom Adriatic osiguranje, Euroherc, Uniqa i Triglav.

Kako se može vidjeti, riječ je o veoma jakoj konkurenciji ozbiljnih kompanija, od kojih neke veoma agresivno šire svoj tržišni kolač.

Sarajevo osiguranju je, stoga, potreban većinski vlasnik s jasnom vizijom i kapitalom kako bi potaknuo snažniji rast i kompaniji pokušao vratiti stari sjaj.