Nakon što je kosovska vlada 2018. godine uvela stopostotne takse na robu iz BiH i Srbije, mnoge naše kompanije ostale su bez važnog tržišta.
Jedna od njih je i sarajevski Milkos, mljekara sa 100% domaćim kapitalom. Mljekara koja upošljava 130 radnika i otkupljuje mlijeko od oko 1.000 kooperanata nakon uvođenja taksi poptuno je obustavila izvoz na Kosovo i time doživjela gubitak prihoda od najmanje milion eura.
– Milkos je imao značajan udio u izvozu roba na Kosovo a potpune mogućnosti tog veoma dobrog tržišta nikada nismo u potpunosti iskoristili jer je onemogućena direktna poslovna komunikacija između nas i našeg kupca i zbog stalnog uvođenja određenih necarinskih i carinskih barijera čiji vrhunac je uvođenje stopostotnih taksi prije 15 mjeseci – kazao je za BiznisInfo direktor Sarajevske mljekare Milkos Adin Fakić, napominjući kako je kosovsko tržište za ovu kompaniju jako važno.
Sigurnost otkupa
Strategija kompanije obuhvata i važnost izvoza na strana tržišta, a među njima i na Kosovo. Pa iako ono nije Milkosovo najveće izvozno tržište, veoma je važno zbog ostvarenja prihoda iz izvoza i zbog sigurnosti otkupa mlijeka.
Preusmjeravanjem viška mlijeka na tržište drugih zemalja, članica CEFTA-e, Milkos je uspio amortizovati gubitak tržišta Kosova. Međutim, gubitak time nije izbjegnut.
Dugoročan gubitak
– Međutim, dugoročno, izgubili smo mnogo više jer je sam povratak na tržište težak obzirom da nas tamo niko nije i neće čekati. Police moraju da se popunjavaju i neko drugi ih je popunio. Mi smo stupili u kontakt sa našim kupcem u Kosovu i nadamo se da ćemo se na to tržište, ukoliko do toga dođe vratiti u što većem procentu u odnosu na prethodni period – kazao nam je Fakić.
Međutim, Fakić napominje kako nije poduzeto ništa da se saradnja Kosova i BiH dovede na viši nivo, naročito kada je riječ o uspostvaljanju ekonomskih i kulturnih veza između FBiH i Kosova a kaže kako je problem i potpuno odsustvo zainteresovanosti svih nivoa vlasti za ovaj problem.
Podsjetimo, kosovska vlada usvojila je odluku premijera Albina Kurtija o ukidanju takse na sirovine iz Srbije i BiH, dok se od prvog aprila očekuje ukidanje takse na sve vrste robe i proizvoda.