Ministri finansija Evropske unije dogovorili su u četvrtak paket podrške vrijedan 500 milijardi eura za njihove privrede koje su pod uticajem koronavirusa, nakon što su se nekoliko sedmica sukobljavali s bolnim podjelama u bloku.
Njemačka i Francuska uspjele su zaustaviti protivljenje Holandije zajedničkom paketu. Ta zemlja je tražila postavljanje ekonomskih uslova za hitne kredite vladama koje su pogođene uticajem pandemije.
Sporazum ne spominje izdavanje zajedničkog duga za finansiranje oporavka – nešto za šta su se Italija, Francuska i Španija snažno zalagale, a šta je bilo “crvena linija” za Njemačku, Holandiju, Finsku i Austriju.
Francuski ministar finansija Bruno Le Maire rekao je da je Evropa dogovorila najvažniji ekonomski plan u svojoj istoriji. Ranije u četvrtak talijanski premijer Giuseppe Conte upozorio je da bi postojanje EU bilo ugroženo ako se ne može zajedno boriti protiv pandemije.
Različiti stavovi
Sedmicama se države članice EU bore za predstavljanje ujedinjenog fronta pred pandemijom, svađaju se nad novcem, medicinskom opremom i lijekovima, graničnim i trgovinskim ograničenjima itd.
Njemačka kancelarka Angela Merkel ranije je razgovarala telefonom s Conteom i holandskim premijerom Markom Rutteom, utirući put sporazumu.
Rekla je da su se ona i Conte složili o “hitnoj potrebi za solidarnošću u Evropi, koja prolazi kroz jedan od njenih najtežih perioda, ako ne i najteži”.
– Njemačka je spremna za ovu solidarnost – rekla je.
Merkel je jasno dala do znanja da Berlin neće pristati na zajednički izdani dug, ali je rekla da su dostupna druga finansijska sredstva.
Najveći fiskalni odgovor
Merkel je također zatražila od Ruttea da prestane blokirati sporazum, namijenjen pružanju sigurnosne mreže za vlade, firme i ljude u borbi protiv duboke recesije koju će ove godine izazvati pandemija.
Ovim paketom bi se ukupni fiskalni odgovor EU na epidemiju povećao na 3,2 hiljade milijardi eura, što je najveći na svijetu.
To uključuje pristup jeftinim kreditima iz fonda za pomoć Eurozone, Evropskog mehanizma za stabilnost (ESM), dodatne garancije Evropske investicijske banke za ubrzano kreditiranje preduzeća, i šemu subvencioniranja plata kako bi firme mogle smanjiti radne sate, a ne radna mjesta.
J. Polimac